Reklama
KOMBIT-kasy
LOKALNI SPOŁECZNICYZ ŻYCIA MIASTA

RADOMSZCZAŃSKI DZIEŃ DRUKARZA

Będziemy organizować warsztaty dla grup, wystawy i inne wydarzenia. Chcemy pokazać, że to był piękny zawód, dla wielu drukarzy stał się prawdziwą sztuką – mówił w sierpniu 2018 roku podczas otwarcia Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich w Radomsku, Patryk Kamiński. Słowa dotrzymał. Dziś po raz pierwszy został zorganizowany Radomszczański Dzień Drukarza, którego jedną z atrakcji był pokaz druku typograficznego i offsetowego.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. uczniowie radomszczańskich szkół, dla których przygotowano cykl wykładów.  W pierwszej kolejności Janusz Kamiński opowiedział o typografii, czyli tzw. „czarnej sztuce”.  O druku z innej strony, tej nowoczesnej, konkretnie o grafice komputerowej opowiedziała natomiast Ewelina Hofman. Nie zabrakło też pokazów druku typograficznego i offsetowego.

Dniu Drukarza towarzyszyła wystawa plakatów z wyborów z 1989 roku pochodząca ze zbiorów Mirosławy i Jacka Łęskich. Wystawę w godzinach 9.00 – 15.00 można oglądać do końca czerwca br.

xxx

Muzeum udało się stworzyć dzięki staraniom Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy o Tradycji i Historii Drukarstwa. – Pomysł utworzenia muzeum narodził się z wielkiej pasji do drukarstwa oraz blisko 50-letniej historii naszej rodziny w tym zawodzie. To spełnienie naszego rodzinnego marzenia – zauważa Patryk Kamiński.

W obiekcie znajdującym się przy ul. Mickiewicza w Radomsku wśród wielu eksponatów znajduje się m. in. około 30 urządzeń poligraficznych, z których wiele wciąż jest sprawnych. Radomszczańskie muzeum jest wyjątkowe: można nie tylko zobaczyć sprzęt drukarski, ale przede wszystkim przekonać się, jak działa. Można się było o tym przekonać podczas Radomszczańskiego Dnia Drukarza.

 

Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW