Luxbud

Raport o stanie miasta. Prezydent Jarosław Ferenc: stan miasta jest bardzo dobry

Polonaisse

Prezydent Jarosław Ferenc przedstawił raport o stanie miasta. W tym roku raport został przygotowany przez miejskich urzędników. Raport był opracowywany w czasie koronawirusa, co było szczególnie trudne. Zwłaszcza, że w tym czasie pracownicy byli na zwolnieniach i urlopach. – Mam nadzieję, że w następnych latach raport będzie coraz lepszy. Z raportu wynika, że stan miasta jest bardzo dobry. Od kilkunastu lat po raz pierwszy wzrosła liczba mieszkańców Radomska. Od 2001 liczna mieszkańców malała. Ubywało kilkuset mieszkańców rocznie. W tym roku pomimo, tego że w Radomsku mamy przyrost naturalny ujemny, w bieżącym roku odnotowano 37 więcej mieszkańców. Rocznie w Radomsku umiera średnio 550 osób. Wzrost liczby mieszkańców, spowodowany jest zwiększoną liczbą przyjazdów do miasta. Więcej osób do Radomska przyjeżdża niż wyjeżdża. Mam nadzieję, że uda nam się utrzymać ten trend, aby liczba mieszkańców miasta rosła – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Społeczeństwo

Zmniejsza się liczba beneficjentów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z roku na rok coraz mniej osób korzysta z pomocy. Rocznie około 500 osób. Bieda najczęściej dotyka osób starszych i samotnych.

Poziom bezrobocia w powiecie radomszczańskim jest niższy niż w województwie. – Nasze miasto rozwija się szybciej, niż pozostałe miasta województwa łódzkiego. Budujemy coraz więcej mieszkań. Nasza strefa ekonomiczna wymaga wiele specjalistów z zagranicy. Wzrosła znacznie liczba osób korzystających z hoteli i miejsc noclegowych w Radomsku. Miasta staje się atrakcyjne turystycznie – mówił prezydent. Największym problemem naszego miasta jest demografia. Nasi mieszkańcy wyjeżdżają do innych miast. Inni przyjeżdżają za pracą do Radomska.

Gospodarka

Rok 2019 był dobrym rokiem w gospodarce. Ontex otworzył nowy zakład produkcyjny w Radomsku. Firmy rozwijają swoje zakłady, również radomszczańskie firmy zaczęły budować swoje zakłady na terenie strefy. – Musimy rozwijać strefę inwestycyjną. Nasze działania zostają docenioną. Cały czas rozwijamy radomszczańską perełkę, czyli stolarstwo – wskazał.

W zeszłym roku powstała Rada Gospodarcza, a miasto zadebiutowało na rynku papierów wartościowych. Radomsko inwestuje w ochronę środowiska (edukacyjne sieć antysmogowa, cykle szkoleń palenia w piecu, akcja Zielone Radomsko, zakup hybrydowych autobusów MPK). Radomsko obsługuje program Czyste Powietrze, wnioski można składać w radomszczańskim urzędzie.

Inwestycje

-2019r był rokiem inwestycji. Ponad 60 mln zł dofinansowania. To rekordowa kwota. Te inwestycje były wykonane nie w roku wyborczym, lecz rok po wyborach. Zależy nam na tym, aby komfort mieszkańców wzrastał. Najważniejszą inwestycją jest budowa basenu – To trudna inwestycja. Budowa prowadzona jest od czerwca ubiegłego roku. Myślę, że termin zakończenia jest niezagrożony. Trwają prace wykończeniowe w środku. Myślę, że jesienią będzie można otworzyć kompleks – dodał.

W ubiegłym roku TBS oddał szósty blok, w tym roku towarzystwo stara się o pozyskanie środków na budowę kolejnego, ostatniego już bloku na Sadowej. – Zaczęliśmy pozyskiwać duże środki zewnętrzne. Poziom inwestycji jest duży – przedstawił Jarosław Ferenc.

Finanse

Na zadania inwestycyjne w ramach wydatków majątkowych jednorocznych zaplanowano w 2019r 18530046,37 zł, natomiast wykorzystano kwotę 17025645,79, tj. 91,88% wielkości planowanej. Na realizację przedsięwzięć ujętych w Wieloletniej Prognozie Finansowej zaplanowano 51029764,47 zł, natomiast wydatkowano kwotę 50456256,52zł. W ramach wydatków bieżących w roku 2019 wykonanie planu budżetowego wyniosło 188677140,11zł, co stanowiło 96,03% kwoty zaplanowanej.

Dyskusja bez mieszkańców

Nikt z mieszkańców nie wziął udziału w dyskusji. Problem podtopień miasta poruszył radny Andrzej Kucharski. Radny zauważył, że większość inwestycji realizowana jest na kredyt przez co miasto się zadłuża.

– Radna Wioletta Pal zarzuciła prezydentowi niechlujstwo. Raport napisany językiem niechlujnym, zawiera błędy ortograficzne i merytoryczne. W raporcie jest mowa o szkołach “zwykłych” i “niezwykłych”. Co to znaczy? pytała radna Pal.

-Raport zawiera szereg rzeczy, które powinny zostać zrobione lepiej. Raport powstawał w trudnym okresie, kontakt między urzędnikami był utrudniony. Osoby, które przygotowywały raport, nie otrzymały żadnych nagród, ani dodatkowego wynagrodzenia – tłumaczył prezydent.

Raport o stanie miasta

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD