Remont ulicy Reymonta w Radomsku. Co odkryli archeolodzy? [FOTO]

Reklama

W centrum Radomsko trwają prace archeologiczne, związane z przebudową kolejnego fragmentu ulicy Reymonta. To drugi etap badań. Podobnie, jak w pierwszym etapie archeolodzy natrafili na dawną drogę wyłożona drewnianymi belami.


Ze względu na nasze znaleziska w pierwszym etapie prac, konserwator widział potrzebę prowadzenia dalszych badań na odcinku od ul. Żeromskiego do rzeczki. Nasze badania wtedy pokazywały, że trafiliśmy na drogę, która prowadziła w kierunku obecnej ulicy Warszyca. To właśnie odkryliśmy teraz, czyli drewniane belki, którymi wyłożona była dawna droga – wyjaśnia kierownik prac, archeolog Krzysztof Błaszczyk. – W tej drodze widoczne są nawet koleiny zrobione przez wozy, które po niej jeździły. Dzięki temu będziemy mogli określić, chociażby szerokość wozów, jakie uczęszczały po radomszczańskich drogach – dodaje.

Archeolodzy są obecnie na etapie odsłonięcia drugiej warstwy belek. Z poprzednich badań wynika, że będzie jeszcze trzecia warstwa.

Przewidujemy, że pod nią widoczna będzie droga, w której wszelkie zagłębienia czy ubytki uzupełniano kamieniami – mówi archeolog.

Z doświadczeń poprzednich badań wynika, że wykop archeologiczny będzie miał około 3 m głębokości.


Czytaj też: Spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim i Magdaleną Spólnicką w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD