REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA PRZEDŁUŻY SIĘ W CZASIE…

Reklama

Prace archeologów przedłużają rewitalizację centrum Radomska…

Ulica Reymonta została zamknięta w połowie maja tego roku. Pierwszy sprzęt pojawił się kilka dni później. Prace planowo miały zakończyć się we wrześniu tego roku. Wiadomo już, że termin ten znacznie się opóźni…

Zamknięte centrum Radomska powoduje znaczne utrudnienia komunikacyjne. Są dni i godziny, że całe miasto kolokwialnie pisząc stoi… Wielu radomszczan dopytuje jak długo potrwają utrudnienia?

Na tak postawione pytanie obecnie trudno udzielić konkretnej odpowiedzi. Nie wiadomo bowiem, do kiedy potrwają prace archeologów, którzy co rusz odkrywają kolejną tajemnicę tej części miasta. – Odkryliśmy m.in. zabudowę związaną z placem, który kiedyś funkcjonował w tej części miasta. Do tej pory miejsce to uważane było tylko za skrzyżowanie ulic. Wykopy pokazują jednak, że była tu wcześniej zabudowa – przyznaje archeolog Krzysztof Błaszczyk.
Znalezione elementy pochodzą z przełomu XVI/XVII wieku. – Dokładną datę poznamy dzięki badaniom dendrologicznym wykopanych belek – zauważa K. Błaszczyk.
Drewniana zabudowa to nie jedyne znalezisko. We wcześniejszych pracach archeologom udało się znaleźć murowaną pierzeję południowej części ulicy Reymonta. – Jest to odkrycie przełomowe, ponieważ do tej pory sądzono, że tylko pierzeja północna ulicy Reymonta była przestawiana – podkreśla archeolog.
Prace archeologów zakończą się na wysokości Domu Rzemiosła. Planowo powinny zakończyć się w połowie września. Jest to jednak uzależnione od tego co naukowcy znajdą w remontowanej obecnie części miasta. –  Mamy świadomość tego, że w remontowanej części ulicy Reymonta przed laty znajdował się cmentarz… – przyznaje archeolog K. Błaszczyk.

W miejscach zwolnionych przez archeologów wykonawca inwestycji prowadzi prace remontowe. Nakładana jest nowa kanalizacja deszczowa i nawierzchnia granitowa. – Prace na ul. Reymonta odbywają się zgodnie z planem – zauważa naczelnik Wydziału Inwestycji i Inżynierii Miejskiej Urzędu Miasta w Radomsku, Monika Andrysiak. – Jeżeli prace archeologiczne zostaną zakończone w planowanym terminie, na co wszystko wskazuje, realizacja całości zadania zakończy się do końca br.– dodaje.
Zauważmy, iż w okolicy Domu Rzemiosła dzięki zmianie wizerunku ulicy Reymonta powstanie – otoczony zielenią – zakątek rekreacyjny z Ławeczką Reymonta.

A co z ulicą Żeromskiego?

Jak zauważa naczelnik Andrysiak jej przebudowa obecnie znajduje się w fazie projektowej. Przypomnijmy, że przebudowa obejmie odcinek od ul. Narutowicza do ul. Żeromskiego. Prace przewidują zwężenie jezdni, przebudowę chodników. Wzdłuż jezdni po stronie południowej (przy budynku poczty) zachowana będzie zatoka postojowa dla samochodów osobowych. Po stronie północnej powstanie nowy, szeroki chodnik. Po obu stronach drogi posadzony zostanie natomiast szpaler drzew nasadzonych w gruncie.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD