Rozbudowa ciepłowni. Miasto zaprasza na spotkanie z prof. Grzegorzem Wielgosińskim

Reklama

Planowana rozbudowa ciepłowni budzi wiele kontrowersji. Urząd miasta zaprasza mieszkańców Radomska na spotkanie z udziałem specjalisty prof. dr hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego.


Na początku sierpnia w urzędzie miasta odbyło się spotkanie dla mieszkańców w sprawie planowanej rozbudowy ciepłowni. Kolejne z udziałem specjalisty prof. dr hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego, dziekana Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, odbędzie się 26 września (wtorek) w Miejskim Domu Kultury o godz. 16.00.

W środę, 30 sierpnia zorganizowano spotkanie robocze profesora Wielgosińskiego z radnymi w urzędzie miasta.

W czasie obszernego wykładu profesor mówił m.in. o tym, że dopuszczalne stężenie zanieczyszczeń w gazach odlotowych dla spalarni są porównywalne z gazem opałowym, co czyni paliwo RDF jednym z najczystszych źródeł energii. Zwrócił również uwagę na fakt, że tego typu instalacja generuje znacznie mniej dwutlenku węgla od np. obecnie pracujących na ciepłowni kotłów węglowych przez fakt, że w tego typu paliwie znajduje się więcej wodoru i mniej węgla – dodatkowo wodór jest kilkukrotnie bardziej kalorycznym źródłem energii. Wszystko objaśniał posiłkując się licznymi wykresami, własnymi opracowaniami, przytaczał również żywe przykłady zastosowania tej technologii – zarówno w kraju, jak i reszcie Europy.

Przedstawiciele Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej mówili natomiast o tym jakie są założenia, jeśli chodzi o logistykę i składowanie odpadów, a także wypowiedzieli się na temat obaw sanitarnych. Wg analiz odpowiednio przygotowane paliwo oraz utworzony do jego składowania i bieżącego użytku bunkier wyeliminowałby problem z uciążliwością ze strony odoru i pyłów.

Wrześniowe spotkanie organizowane jest w związku z pojawiającymi się wątpliwościami radomszczan w związku z planowaną modernizacją ciepłowni.

Projektowany miks energetyczny tworzyłyby:

– układ 4 kotłów olejowo-gazowych,

– wodny kocioł opalany biomasą,

– elektrociepłownia zasilana paliwem alternatywnym wyprodukowanym z nienadających się do dalszego przetworzenia i recyklingu odpadów komunalnych, czyli Instalacji Termicznego Przekształcenia pre-RDF i RDF z odpadów komunalnych, której efektem działania byłaby energia elektryczna i ciepło.

Zastosowanie wyżej wymienionych źródeł ciepła zastąpiłoby 5 wchodzących obecnie w skład kotłowni pieców węglowych.


Czytaj też: Niebawem ruszy remont Reymonta. Jakie utrudnienia czekają radomszczan?


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD