Magdalena Spólnicka

Rozliczenie składki zdrowotnej. ZUS przypomina

Ponad 2,2 mln płatników rozliczyło już roczne składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli z rozliczenia wynika nadpłata składki, płatnicy mogą złożyć wniosek o jej zwrot. Muszą się jednak spieszyć, bo zrobić to mogą do 1 czerwca. Na zwrot nadpłaconych składek może liczyć 1,4 mln przedsiębiorców. Do tej pory do ZUS-u trafiło ponad 436 tys. wniosków o zwrot nadpłaty na kwotę 823 mln zł.


Jak wnioskować o zwrot nadpłaty

Wniosek o zwrot nadpłaty udostępniany jest na Platformie PUE ZUS w widoku  „Moje dane”, w sekcji „Wnioski o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne”.  Żeby otrzymać zwrot, należy zweryfikować wniosek, podpisać go  i odesłać go przez PUE ZUS.

Przed wysłaniem wniosku należy jeszcze zweryfikować i potwierdzić numer konta bankowego, na które ma być przelana nadpłata. Jeżeli rachunku bankowego, na który płatnik chce mieć dokonany zwrot nie ma na jego koncie w ZUS, to powinien złożyć dokument ZUS ZBA, aby go dodać.

Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika składek do 1 sierpnia br.

Czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne jest coraz mniej.  Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty do 1 czerwca i nie ma on zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, to ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 r.

Jeśli nie wysłałeś dokumentów do 22 maja, zrób to jak najszybciej

W sytuacji, gdy płatnik składek z różnych przyczyn nie mógł złożyć do ZUS-u rocznego rozliczenia
w terminie do 22 maja br., to może jeszcze przekazać ten dokumenty do 30-31 maja br. tak, aby w przypadku nadpłaty, mógł zatwierdzić wniosek o jej zwrot i wysłać go do  ZUS do 1 czerwca br.

Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie rodzi konsekwencji.

Jeśli masz niedopłatę

Jeśli z rocznego rozliczenia wynika niedopłata, to płatnik powinien uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem  na swój indywidualny  numer rachunku składkowego (NRS) w terminie do 22 maja. Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę- jeśli przekraczają one kwotę 34,90 zł.


Czytaj też: Dotacja na zestaw endoskopowy dla szpitala w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD