SAMORZĄDY PRZEKAŻĄ 70 TYSIĘCY ZŁOTYCH NA ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Reklama

Urząd miasta w Radomsku przekaże 40 tys. złotych na imprezy w Radomsku, organizowane z okazji Światowych Dni Młodzieży. 30 tys. złotych dołoży starostwo. Informacja ta wywołała ostrą dyskusję podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Radomszczańskiego.

Powiatowi radni są oburzeni, ponieważ – jak podkreślają, nie wiedzieli o wygospodarowaniu w budżecie środków na ten cel.

– Dlaczego jesteśmy tacy rozrzutni? Dlaczego nikt nie konsultował z nami tej dotacji? Nie jest przecież tajemnicą, że budżet powiatu radomszczańskiego jest bardzo skromny i każdą złotówkę należy oglądać dwa razy. Jest przecież bardzo wiele potrzeb – mówił radny Jerzy Kaczmarek. – Nie jesteśmy przeciwni organizacji tej imprezy, ale dlaczego w ostatniej chwili dowiadujemy się o przeznaczeniu na nią pieniędzy – dodał.

Starosta powiatu radomszczańskiego Andrzej Plutecki twierdzi, że plany dofinansowania imprezy były już dawno.

– Przecież od wielu miesięcy wiadomo, że w Polsce odbędą się Światowe Dni Młodzieży i że w ich organizację włączy się również miasto Radomsko i powiat radomszczański. Byliśmy na to przygotowani – mówi starosta.

Radni mieli wątpliwości, czy przeznaczenie pieniędzy na Światowe Dni Młodzieży będzie miało wymierne efekty dla powiatu radomszczańskiego.

– Oczywiście, że tak. Dzięki imprezie ludzie dowiedzą się, że istnieje powiat radomszczański i miasto Radomsko. A należy pamiętać, że na Światowe Dni Młodzieży przyjadą młodzi ludzie z różnych krajów – wyjaśniał skarbik Jan Gustalik.

Takie tłumaczenie nie przekonało opozycyjnych radnych.

– Od wielu lat bardzo dobrą promocją powiatu są działające na jego terenie organizacje pozarządowe. Na ich funkcjonowanie przeznaczane jest rocznie 50 tys.  złotych. Jak to się ma do 30 tys. złotych przekazanych na obchody Światowych Dni Młodzieży – dopytywała radna Irena Bareła.

Radni podkreślali, że nie otrzymali żadnego oficjalnego wniosku o przekazanie dotacji. – Takie ustalenia zapadły podczas spotkania pomiędzy przedstawicielami starostwa i urzędu miasta – tłumaczył starosta Plutecki.

– To jest po prostu kpina. Przecież to są publiczne pieniądze. Nie mamy żadnych dokumentów – grzmiał radny Jerzy Kaczmarek.

Po długiej dyskusji, głosami koalicyjnych radnych 30 tys. złotych zostało przekazanych na organizację ŚDM. Pieniądze pochodzą ze środków przeznaczonych na promocję powiatu radomszczańskiego. 70 tysięcy złotych (wraz z dofinansowaniem magistratu) będzie przeznaczone na wybudowanie w Parku Solidarności w Radomsku profesjonalnej sceny, na której zostanie odprawiona msza święta oraz zorganizowany koncert.

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży (ok. 800 osób) będą przebywać w Radomsku w drugiej połowie lipca.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD