Reklama
KOMBIT-kasy
Z ŻYCIA POWIATU

SOŁTYS KRZĘTOWA SKŁADA SKARGĘ NA STAROSTĘ. POWIAT – SKARGA BEZZASADNA 

Do Starostwa Powiatu Radomszczańskiego wpłynęła skarga na starostę. Powód? Bezczynność starosty w kwestii remontu mostu w Krzętowie. Ową skargę pod lupę wzięli radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Radomszczańskiego.
Skarga złożona przez sołtysa wsi Krzętów do Wojewody Łódzkiego informowała o braku naprawy uszkodzonego mostu na Pilicy.
– Tymczasem w dniu, w którym autor pisał skargę, zarządca drogi miał już wszczęte procedury w kierunku wyłonienia wykonawcy remontu mostu. Co więcej, kiedy skarga została przekazana z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego do Starostwa Powiatowego w Radomsku, most był już naprawiony (prace wykonano w dniach 16 – 18. 09. 2019 r.). W tej sytuacji komisja uznała skargę za bezzasadną – mówi Wioletta Bąk Kępa, rzecznik powiatu radomszczańskiego.

Komisja wysłuchała szczegółowego raportu dotyczącego stanu mostu na Pilicy w Krzętowie (gm. Wielgomłyny) oraz kolejnych remontów tego obiektu. Jak informował Aleksander Broszkowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Drogami w Starostwie Powiatowym, drewniany most w Krzętowie powiatowy samorząd przejął od jego poprzedniego zarządcy – Województwa Łódzkiego. W 2012 roku most był już tak zniszczony, że zapadła decyzja o wyłączeniu go z użytkowania (stan ten trwał ok. pół roku). Ponownie most został oddany do ruchu pod koniec 2012 r. po kompleksowym remoncie. Wymieniono  wówczas przede wszystkim ,,ustrój nośny przeprawy” (wymieniono przyczółki i podpory z drewnianych na stalowe). Oprócz tego częściowo zostały wymienione również elementy pokładu jezdnego, bariery i poręcze. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, obiekt przechodził wymagane przeglądy rozszerzone (wykonywane w roku 2012 i 2017) oraz okresowe przeglądy podstawowe wykonywane co roku.

– Ponieważ most zbudowano w technologii drewniano – stalowej – jest on nietrwały i mało odporny na czynniki atmosferyczne oraz dynamiczne. Drewniane elementy przeprawy (poprzecznice, pokład jezdny, opaski bariery i poręcze) niszczą nie tylko deszcz, mróz i błoto, ale także ciągłe drgania powodowane ruchem kołowym, zwłaszcza, że zdarza się, że przejeżdżają tam ciężkie maszyny rolnicze. Dlatego często dochodzi do uszkodzeń, co powoduje konieczność wykonywania kosztownych napraw. Na przykład w maju 2018 roku awaryjna naprawa mostu kosztowała powiat 15 682  zł, a ostatnia naprawa prowadzona we wrześniu 2019 roku –  30 750 zł. W najbliższych latach planowany jest kompleksowy remont obiektu, polegający na wymianie wszystkich drewnianych elementów na nowe. Pozwoli to na użytkowanie mostu w Krzętowie przez kolejne lata. W tym celu w roku 2018 zlecono opracowanie kosztorysu inwestorskiego na wykonanie niezbędnych prac. Wartość kosztorysu sięga niemal 500 000 zł. W celu zapewnienia finansowania tego zadania, władze powiatu zwróciły się do Gminy Wielgomłyny oraz do Wojewody Łódzkiego o dofinansowanie remontu – dodaje rzecznik Starostwa.

Czytaj też: https://pulsradomska.pl/grzegorz-szymczak-nauczyciel-i-naczelnik-wydzialu-edukacji-w-starostwie-powiatowym-w-radomsku-zostal-emerytem/

(fot.Powiat Radomszczański)

Tagi
Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
WIDOK