Spotkanie z ekspertami nt. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Reklama

W poniedziałek, 19 lutego w urzędzie miasta w Radomsku odbyło się spotkanie z ekspertami dotyczące sprawiedliwej transformacji regionu radomszczańskiego.


W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gmin, a także mieszkańców i przedsiębiorców z regionu objętego transformacją. Wydarzeniu przewodził wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, który odwiedził Radomsko wraz z zespołem z departamentu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, Biura Planowania oraz Centrum Obsługi Przedsiębiorcy.

Eksperci podczas spotkania przedstawili informacje dot. tego, na jakim etapie jest wdrażanie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w województwie łódzkim oraz jakie nabory planowane są przez FST oraz COP na najbliższe miesiące.

Transformacja górniczego regionu bełchatowskiego to obszar, w którym znajduje się też znaczna cześć gmin powiatu radomszczańskiego i miasto Radomsko. Działania, które będziemy realizowali wiążą się z koniecznością w perspektywie lat odejścia od produkcji węgla oraz dotychczasowej technologii elektrowni konwencjonalnej. Chcemy przedstawić możliwości wyrównywania deficytu, który niewątpliwie może wystąpić zarówno w sferze ekonomicznej, jak i społecznej. Istotnym jest, by podchodzić do zagadnienia kompleksowo i traktować je nie tylko jako problem do rozwiązania, ale także jako szansa rozwojowa – mówił wicemarszałek Ziemba.

Sprawiedliwa Transformacja została podzielona na trzy obszary docelowe: społeczeństwo w transformacji, przestrzeń w transformacji i gospodarka w transformacji. Są to obszary, w których działania będą wspierane finansowo z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, z którego Polska otrzymała 3,8 mld euro – najwięcej ze wszystkich państw członkowskich.

Na pewno będziemy aplikować o te środki, także we współpracy z ościennymi gminami. Zarówno na działania w zakresie ochrony środowiska, jak i drogowe czy związane z czystym transportem. Będą pieniądze również na rewitalizację – mówi prezydent Jarosław Ferenc.

Projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został przyjęty przez Zarząd Województwa Łódzkiego 14 marca 2022 roku.

Ponad 354 mln euro dostało Województwo Łódzkie z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Środki mają za zadanie zminimalizować degradację terenów, na których zamykane będą elektrownie węglowe i kopalnie. W powiecie radomszczańskim wiąże się to z zakończeniem działalności kompleksu górniczo-energetycznego Bełchatów.

Zgodnie z planem pieniądze z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będą wykorzystane na tworzenie nowych miejsc pracy, przekwalifikowanie zawodowe pracowników oraz budowę niezależnych odnawialnych źródeł energii. W naszym regionie pomoc otrzyma 35 gmin, w tym 7 z powiatu radomszczańskiego: Dobryszyce, Gomunice, Kamieńsk, Lgota Wielka. Ładzice, miasto Radomsko i gmina Radomsko. Staną one przed trudnymi w realizacji reformami.

Transformacja będzie ukierunkowana na rozwój przedsiębiorczości i konkurencyjności oraz rozwój kapitału społecznego i usług społecznych, w tym na przykład przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu oraz cyfrowemu.

Nasz powiat podpisał w styczniu pierwszą umowę z funduszem na rozwój kształcenia zawodowego. Do starostwa w Radomsku trafi 1 271 081,33 zł na realizacje staży, uzyskiwanie kwalifikacji zawodowych, doposażenie i modernizację pracowni drukowania cyfrowego i obróbki druków czy na utworzenie punktu informacji i kariery.Czytaj też: Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD