Środa z Profilaktyką: Codzienna profilaktyka nowotworowa

Reklama

Nawet 90% nowotworów zależy tylko i wyłącznie od czynników, na które mamy wpływ. Są to np. dym tytoniowy, alkohol, czy niewłaściwe żywienie. Dowiedz się, jak można skutecznie ograniczyć ryzyko choroby.


Europejski Kodeks Walki z Rakiem

Europejski Kodeks Walki z Rakiem powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej.​ Kodeks pokazuje, jak przez proste, codzienne działania można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Zalecenia są oparte o dowody naukowe (Evidence-based medicine).

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali 12 zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50% wszystkich zgonów nowotworowych w Europie.

Zobacz rozmowę z ekspertem – dr n. o zdr. Pawłem Koczkodajem z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie i poznaj 12 zaleceń, które warto podjąć, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.Poradnik Pacjenta

Potrzebujesz szczegółowych informacji na temat nowotworów i programów profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia?

Skorzystaj z Poradnika Pacjenta:

Planuję Długie Życie

Wczesne rozpoznanie raka znacznie zwiększa szanse wyleczenia. Pewne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się oznak choroby, a nawet na wykrycie zmian przedrakowych. Weź udział w badaniach przesiewowych, w ramach których bezpłatnie wykonywana jest:

  • mammografia – profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 45 do 74 lat, wykonywane co 2 lata,
  • cytologia – profilaktyka raka szyjki macicy, badanie zalecane kobietom w wieku od 25 do 64 lat, wykonywane co 3 lata,
  • kolonoskopia – profilaktyka raka jelita grubego, badanie zalecane kobietom i mężczyznom w zależności od stosowanego systemu badań

Dowiedz się więcej

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Program Planuję Długie Życie

Profilaktyka 40 plus

Jeśli masz skończone 40 lat, możesz skorzystać z programu Profilaktyka 40 plus. Bez zbędnych formalności wystawisz sobie skierowanie na badania i sprawdzisz, w jakiej kondycji zdrowotnej jesteś. Dowiesz się też, czy nie występuje u Ciebie ryzyko poważnych chorób. Mogą Ci one grozić, mimo że nie masz jeszcze żadnych objawów.

Sprawdź, jak skorzystać z programu.

Infolinia onkologiczna

Zadzwoń pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590 –  i wybierz linię numer 3.

Na infolinii dowiesz się m.in.:

  • jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne,
  • gdzie wykonasz badania,
  • z których programów profilaktycznych możesz skorzystać.

Czytaj też: Witold Literacki przewodniczący Rady Nadzorczej w PGK Radomsko został p.o. prezesa Orlenu

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD