Środa z Profilaktyką. Depresja – o zdrowiu bez tabu

Reklama

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku może stać się najczęściej występującą chorobą na świecie.


Depresja – nie bagatelizuj objawów!

Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom.

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, czy przygnębieniem. To poważne zaburzenie psychiczne, choroba, która znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca, czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy płci, dlatego warto wiedzieć, jak ją rozpoznać i jak jej zapobiegać.

Psychiatria w liczbach

Według danych NFZ przedstawionych w najnowszym raporcie Psychiatria – ezdrowie.gov.pl, zaburzenia depresyjne nawracające wystąpiły u 91 tys. osób, z czego ponad 77 proc. stanowiły kobiety. A epizod depresyjny w 2023 roku wystąpił u ponad 109 tys. osób (z czego 74 proc. u kobiet). Raport prezentuje m.in. informacje o udzielonych świadczeniach, hospitalizacjach i lekach refundowanych.

Przeczytaj raport.

Jakie objawy i zachowania powinny budzić niepokój?

Pierwsze objawy, czy sygnały depresji często pozostają niezauważone, zarówno przez bliskich, jak i samych pacjentów. Są to m.in. smutek towarzyszący niemal codziennie przez większą część dnia, brak zainteresowania wykonywaniem codziennych czynności, uczucie zmęczenia i zaburzenia snu, trudności ze skupieniem uwagi, poczucie winy, mała wiara w siebie, myśli o śmierci, samobójstwie – to tylko niektóre z nich. Nie lekceważ tych objawów. Nieleczona depresja może się nasilać. Wczesne rozpoznanie daje większe szanse na trwały powrót do zdrowia. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć depresję, nie bój się skorzystać z pomocy.

Dlaczego warto działać?

Nieleczona depresja może się nasilać, dlatego wczesne rozpoznanie jest kluczowe. Nie bój się szukać pomocy! Na pytania dotyczące depresji odpowiadają specjaliści w filmie poniżej.

O rozpoznaniu, leczeniu i profilaktyce depresji mówią dr n. med. Maciej Żerdziński psychiatra oraz mgr Justyna Soroka psycholog i psycholog dziecięcy.



Gdzie szukać pomocy?

Skorzystaj z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów, takich jak psychiatra czy psycholog. Warto także rozmawiać o swoich uczuciach z bliskimi i szukać wsparcia w otoczeniu. Nie zwlekaj – im wcześniej podejmiesz działania, tym większe masz szanse na trwałe wyjście z depresji.

Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie.

Gdzie szukać pomocy? Telefony wsparcia:

  • 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00;
  • 116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu;
  • 800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00;
  • 121 212 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu;
  • 22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00.

DASH – zadba o dobre samopoczucie

W profilaktyce i leczeniu depresji również żywienie ma znaczenie! Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wiele praktycznych porad i gotowe przepisy znajdziesz w planie żywieniowym DASH Depresja na bezpłatnym portalu Diety NFZ.

Portal Diety NFZ.

Sprawdź też: Ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży


Czytaj też: Nie ma wody na ulicy Piłsudskiego w Radomsku. Ekipa budowlana uszkodziła element sieci

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD