Środa z profilaktyką. Lawendowy dzień osób chorych na padaczkę

Reklama

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych na świecie. Szacuje się, że cierpi na nią 1% naszego społeczeństwa, a 400 tys. z nich to mieszkańcy Polski.


Jest to przewlekła choroba mózgu objawiająca się występowaniem cyklicznych napadów padaczkowych będących wynikiem nadmiernych wyładowań komórek nerwowych.

Pierwsze jej objawy mogą pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej występują w dzieciństwie lub w wieku senioralnym. Częściej diagnozowana jest u mężczyzn.

Niezmiernie ważne jest to, aby zwiększać świadomość społeczeństwa na temat tego zaburzenia oraz konsekwencji z nim związanych, ponieważ każdego dnia możemy stanąć przed wyzwaniem udzielenia pierwszej pomocy osobie z napadem padaczkowym.

W tym celu w Polsce 26 marca obchodzimy Lawendowy Dzień osób chorych na padaczkę. Jest to święto, którego przesłaniem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat tej choroby oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy z jakimi muszą borykać się osoby cierpiące na padaczkę.

Znakiem solidarności są fioletowe wstążki, które są symbolem wsparcia i zrozumienia dla chorych na padaczkę.

W 2023 roku udzielono 269 tys. świadczeń osobom z rozpoznaniem głównym padaczki lub stanu padaczkowego. Refundacja wyniosła 322,7 mln zł.

Wartość refundacji leków padaczkowych wzrosła o 14,4 mln zł w porównaniu do roku ubiegłego, a wartość dopłat pacjentów zmniejszyła się o 2,2 mln zł.

Więcej informacji w najnowszym raporcie NFZ dot. padaczki na portalu Zdrowe Dane.

U zdrowej osoby sieci komórek nerwowych przekazują pomiędzy sobą impulsy. W przypadku osób chorych na padaczkę dochodzi do zakłóceń pomiędzy tymi impulsami, w konsekwencji skutkuje to wyładowaniem bioelektrycznym, a tym samym prowadzi do napadu padaczkowego.

Napadom padaczkowym nie towarzyszą tylko drgawki. Mogą występować objawy dotyczące zaburzeń zmysłów:

  • wzroku;
  • węchu;
  • słuchu;
  • sfery psychiatrycznej, autonomicznej, a także motorycznej.

Jak zachować się w trakcie ataku padaczki? Czego nie powinniśmy robić? Kiedy wezwać pomoc? Na pytania odpowiada dr n. med. Agnieszka Meller, neurolog.
Czytaj też: Już jutro w Radomsku III Powiatowy Kiermasz Wielkanocny

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD