STRAŻNICY CZYSTEGO POWIETRZA SĄ W RADOMSKU

Reklama

Konkretnie są nimi uczniowie radomszczańskich szkół podstawowych, którzy licznie zaangażowali się w program edukacji ekologicznej realizowany od jesieni ubiegłego roku przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Radomsku. Dziś, nastąpiło uroczyste podsumowanie projektu. Jednym z jego elementów było skierowanie listu do prezydenta Radomska, w którym uczniowie „6” apelują do gospodarza miasta o zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców i poprawę jakości powietrza w mieście.

Przez blisko dziewięć miesięcy członkowie Klubu Młodego Ekologa działającego w „6” wraz z opiekunami podejmowali szereg działań mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Szczególny nacisk kładli na wszechobecny smog. Młodzi ekolodzy byli między innymi w dzielnicy Sucha Wieś. Okolica ta została wybrana nie przypadkowo. – Jest to dzielnica domków jednorodzinnych i zapewne zanieczyszczenie powietrza jest w niej duże. Dlatego też w końcówce ubiegłego roku zorganizowaliśmy tam happening ph. „SOS dla powietrza”, który, co dla nas ważne, spotkał się z pozytywnym odbiorem mieszkańców – mówi nauczycielka Elżbieta Kaczmarczyk.

Młodzi ekolodzy byli też  w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródło” w Łodzi, gdzie mieli okazję przeprowadzić szereg ciekawych doświadczeń, które pokazały jak zachowuje się smog w mieście oraz dowiedzieli się co to jest powietrze, jakie ma znaczenie w życiu człowieka i wreszcie poznali odpowiedź na pytanie dlaczego nie możemy „wdmuchnąć” papierowej kulki do pustej butelki?

Dbałością o jakość powietrza zarazili koleżanki i kolegów z innych szkół. Dowodem jest ich liczne uczestnictwo w konkursach zorganizowanych w ramach realizacji projektu ph. „Strażnicy czystego powietrza”.

Uroczyste podsumowanie ekologicznego wydarzenia miało miejsce dziś. – Głęboko wierzę, że informacje, które w ramach realizacji projektu dotarły do uczniów naszej szkoły, ale nie tylko, sprawią, że ich świadomość ekologiczna, świadomość tego, że o środowisko trzeba bać będzie dużo większa niż przed przystąpieniem do projektu – zauważa dyrektor PSP nr 6 w Radomsku, Wojciech Grajkowski.

Uroczyste podsumowania projektu to nie tylko wręczenie nagród laureatom konkursów, przedstawienie ekologiczne, ale i apel uczniów „6” do prezydent Radomska, Jarosława Ferenca. „ Zanieczyszczone powietrze ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz środowisko, w którym żyjemy. Pogarsza nasze samopoczucie i powoduje wiele chorób. Dlatego bądźmy świadomi czym ogrzewamy nasze domy i zakłady przemysłowe. Nie palmy śmieci i odpadów. Przemieszczajmy się środkami komunikacji miejskiej, rowerami albo piechotą. Wszyscy dbajmy o tereny zielone naszego miasta. Zróbmy, co tylko się da, aby żyło nam się dobrze i zdrowo. My, uczniowie zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o pilne podjęcie skutecznych działań antysmogowych w naszym mieście poprzez: uruchomienie działań informacyjnych dotyczących emisji zanieczyszczeń, edukowanie mieszkańców na temat smogu i ochrony przed jego skutkami, zainstalowanie ekologicznych źródeł ciepła. Te działania pomogą uchronić nasze życie i zdrowie oraz otaczającą nas przyrodę. Wspólnie zadbajmy o naszą Małą Ojczyznę. To prawdziwe szczęście mieszkać w czystym mieście, na zielonej planecie”.

Jak zauważyliśmy na wstępie, działania młodych ekologów, odbyły się w ramach programu „Strażnicy czystego powietrza” realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 6 w Radomsku. Koordynatorkami programu były:  Elżbieta Kaczmarczyk, Ewa Kawka, Agata Kossek i Renata Wojtasik. Realizacja projektu ph. „Strażnicy czystego powietrza” była możliwa dzięki  dofinansowaniu jakie szkoła  w kwocie 20 tys. złotych otrzymała  z  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował dwutygodnik “Pomiędzy Stronami” oraz portal: www.pulsradomska.pl.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD