JAKUB JĘDRZEJCZAK ZWYCIĘZCĄ PRZEDWYBORCZEJ SONDY

Reklama

Radomszczanie chcą zmiany na stanowisku prezydenta miasta. Ich zdaniem, najlepszym kandydatem, spośród dotychczas ujawnionych jest Jakub Jędrzejczak. Tak wynika z anonimowej sondy, którą przez trzy dni nasza redakcja przeprowadziła wśród mieszkańców Radomska. W badaniu wzięło  udział  748 osób.

Choć do wyborów samorządowych pozostało zaledwie kilka miesięcy, nadal nie jest do końca pewne, kto stanie do walki o fotel prezydenta Radomska. Część kandydatów ogłosiła już swoją chęć wystartowania w jesiennych wyborach, podczas gdy o innych w tym temacie możemy tylko usłyszeć. Nie możemy też z pewnością stwierdzić, że wszyscy kandydaci, którzy zgłosili chęć startu w nich wystartują. Obecnie ujawnionych zostało pięciu kandydatów, których wzięliśmy pod uwagę w naszej sondzie przedwyborczej.

W ankiecie, na której można było oddać swój głos znalazła się jeszcze odpowiedź „inny”. Ankietowani mogli ją zaznaczyć, jeśli żaden z kandydatów nie spełniał ich oczekiwań. Radomszczanie chcą zmiany na stanowisku prezydenta miasta! To pokazały wyniki naszej sondy. Nasi ankieterzy byli do Państwa dyspozycji w czwartek, piątek i sobotę na terenie „Galerii Radomsko” oraz Era Parku. Badanie przeprowadzono anonimowo. Każda karta do głosowania była wypełniana poprzez postawienie znaku X przy kandydacie i wrzucana do zaplombowanej urny. Sonda przeprowadzona przez naszą gazetę i portal internetowy PulsRadomska.pl była drugą przeprowadzoną w ostatnim czasie na terenie Radomska. Poprzednią w dniach 10-12 maja 2018 roku zorganizowała redakcja „Gazety Radomszczańskiej”. Wówczas zwyciężył obecny prezydent Radomska Jarosław Ferenc z wynikiem 28,8 proc., pokazując swoją kilkuprocentową, a między niektórymi kandydatami nawet kilkunastoprocentową przewagę. Nasze prawybory pokazały natomiast zupełnie inną sytuację. I nie ma się co dziwić. Na przestrzeni niecałego miesiąca urzędujący prezydent popełnił wiele wpadek, które z pewnością dostrzegli mieszkańcy Radomska. Największą zapewne ujawniła „Gazeta Radomszczańska”, opisując współpracę firmy PGK z zewnętrzną firmą, za którą przedsiębiorstwo przez dwa lata zapłaciło 120 tys. złotych. Na bieżącym wydaniu gazety o sprawie piszemy na stronie 5 w materiale pt. „Z PGK i nie tylko wyprowadzano publiczne pieniądze do Warszawy? Sprawę zbada prokurator”.

Porównując pozostałe wyniki naszej sondy z „Gazetą Radomszczańską” możemy też zauważyć, iż kandydat Wspólnego Samorządu Jacek Gębicz zbytnio nie poprawił swojego wyniku. W czym można upatrywać tego przyczyn? Stowarzyszenie zbyt późno ogłosiło kandydata, zastanawiając się, czy powinien to być Jacek Gębicz, czy też Ireneusz Owczarek? A może wpływ na to miała zachowawcza postawa Gębicza w kwestii umowy, jaką Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zawarło z jedną z warszawskich firm, zajmujących się szeroko rozumianym marketingiem? Przypomnijmy. Jacek Gębicz podczas nadzwyczajnej sesji nie wziął udziału w dyskusji, bo – jak stwierdził, zajmuje w PGK kierownicze stanowisko. Tym samym nie reprezentował podczas sesji interesów swoich wyborców, a bronił tylko swojego.

Wioletta Pal w porównaniu z sondą przeprowadzoną przez „Gazetę Radomszczańską” też zaliczyła spadek z drugiej na trzecią pozycję. Była wiceprezydent Radomska, wieloletni nauczyciel, a obecnie dyrektor szkoły podstawowej w Kodrębie tak naprawdę oficjalnie nie ogłosiła swojego startu w wyborach prezydenckich. Co więcej, praca poza Radomskiem spowodowała, że Wioletta Pal zniknęła z życia publicznego naszego miasta. Można zatem rzec, że dla wielu radomszczan jest to anonimowy kandydat. Pokazały to wyniki naszej sondy.

Kolejny kandydat, czyli Daniel Serwa, podobnie jak Gębicz i Pal zaliczył spadek. Pomimo tego szanse Serwy wydają się być większe od szans Wioletty Pal i Jacka Gębicza. Stoi za nim Prawo i Sprawiedliwość, czyli partia rządząca naszym krajem. Chociaż poseł Anna Milczanowska oficjalnie nie przedstawia Daniela Serwy jako kandydata PiS na prezydenta Radomska, to coraz częściej pojawia się on w jej towarzystwie. Mając na uwadze wysoką pozycję poseł Milczanowskiej w Prawie i Sprawiedliwości wydawać się może, że Serwa odrobi straty.

Wyniki naszej sondy pokazują, że jeśli wybory samorządowe odbyłyby się dziś, druga tura należałaby z pewnością do Jakuba Jędrzejczaka i Jarosława Ferenca.

Nasza sonda pokazała też, że spora grupa osób jest jeszcze niezdecydowana. Czy w tej grupie są radomszczanie, którzy czekają na innego kandydata, czy też jeszcze zastanawiają się, na którego z ujawnionych oddać swój głos? Póki co odpowiedzi na te pytania nie znamy…

Dziękujemy wszystkim radomszczanom za udział w sondzie, za każdy oddany głos i rozmowę.

Wyniki sondy przeprowadzonej przez naszą redakcję

Jakub Jędrzejczak: 22,3 proc.

Jarosław Ferenc: 21,8 proc.

Wioletta Pal: 14,3 proc.

Jacek Gębicz: 14,1 proc.

Daniel Serwa: 9,4 proc.

Inny: 18,1 proc. 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD