KULTURAZ ŻYCIA MIASTA

ŚWIAT, KTÓRY ODSZEDŁ…

Tak swoją książkę zatytułował Cezary Lis. Promocja wydawnictwa odbędzie się 15 marca 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w galerii radomszczańskiego muzeum. Publikacja „Świat, który odszedł” została przygotowana w związku z 100 – leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Autor pokazuje w niej świat, który był jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Opisuje dworki, majątki, pałacyki, zameczki, które zamieszkiwali ludzie wielkiej kultury.

Cezary Lis – urodził się w Dąbrowie Górniczej, związany jest  regionem częstochowskim. W latach 1952 – 1961 mieszkał w Przyrowie, gdzie skończył szkołę podstawową. Po studiach na AGH w Krakowie wyemigrował. Mieszkał w Szwecji, Anglii, a od 1981 r. w Niemczech. Intensywnie działa w środowisku polonijnym. Z wykształcenia jest chemikiem – ceramikiem, z zamiłowania natomiast – historykiem. Zajmuję się historią regionu Częstochowa – Radomsko, skąd pochodzi jego rodzina. W swoim dorobku ma książki: „Miejsca, ludzie, wydarzenia. Wojna 1939 – 1945 na ziemi częstochowsko – radomszczańskiej”, „Nieopisana zbrodnia – sądny dzień w Przyrowie”, „Kapitan Paweł. Czesław Kubik 1910 – 1952 przemilczany i zapomniany dowódca partyzancki”, „Na usługach Gestapo i żandarmerii. Agenci, donosiciele, konfidenci”.

Publikacja „Świat, który odszedł” została przygotowana w związku z 100 – leci odzyskania przez Polskę niepodległości. Autor pokazuje w niej świat, który był jeszcze kilkadziesiąt lat temu.  Opisje dworki, majątki, pałacyki, zameczki, które zamieszkiwali ludzie wielkiej kultury. To właśnie oni wprowadzili na tych terenach oświatę i kulturę. Niestety wszystko to zostało zniszczone w czasie komuny…W Dąbrowie Zielonej i w Ulesiu nie ma śladu po tych dworach. Pałac w Kruszynie jest zrujnowany, w Koniecpolu niszczeje. Na szczęście pojawiają się nowi właściciele, którzy restaurują zabytki. Książka jest opowieścią nie tylko o dawnych czasach, zabytkach ale przede wszystkim o ludziach.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close