Światełko do nieba na zakończenie 33. Finału WOŚP w Radomsku [FOTO]
Na zakończenie 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Radomsku odbyło się światełko do nieba, w postaci pokazu laserowego.
Kolejny finał WOŚP przeszedł do historii. Radomszczański sztab mieścił się w Miejskim Domu Kultury. Jeszcze nie podliczono wszystkich zebranych pieniędzy, jednak już wiemy, że rekord został pobity. Chwilę po godz. 21 dyrekcja oraz pracownicy MDK podali, że zebrano 194 373,46 zł.
W tym roku Orkiestra gra dla dzieci z chorobami nowotworowymi! W Radomsku od rana trwały różnego rodzaju wydarzenia, m.in. bieg „Policz się z cukrzycą”.
Dlaczego onkologia i hematologia dziecięca?
Choroby nowotworowe to druga, zaraz po wypadkach, najczęstsza przyczyna zgonów dzieci w Polsce. Rocznie na raka zapada około 1 100 dzieci, a 3 000 pozostaje w trakcie intensywnego leczenia. Wraz z rozwojem onkologii, liczba wyleczeń wzrosła do ponad 80%, co stawia Polskę na równi z krajami Europy Zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi.
Leczenie nowotworów dziecięcych wymaga jednak olbrzymich nakładów sprzętowych i diagnostycznych. Dzięki zebranym podczas 33. Finałowi WOŚP środkom możliwe będzie doposażenie placówek medycznych, co umożliwi skuteczniejsze i szybsze leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi. Fundacja wspiera również leczenie nieonkologicznych schorzeń hematologicznych, które są jednymi z najczęstszych chorób przewlekłych wśród dzieci.
33. Finał WOŚP to kolejny krok w walce o zdrowie dzieci w Polsce. Już 26 stycznia 2025 roku zagra dla 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakładów patomorfologii. Dzięki zebranym środkom możliwe będzie zakupienie najnowszego sprzętu diagnostycznego, który pomoże lekarzom w walce z nowotworami i innymi ciężkimi chorobami hematologicznymi u dzieci.
Ze środków zebranych podczas 33. Finału WOŚP, Fundacja planuje zakupić urządzenia dla:
- Chirurgii onkologicznej, m.in. zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii onkologicznej, cystoskopy, aspiratory ultradźwiękowe i mobilne aparaty RTG cyfrowe.
- Neurochirurgii, m.in. egzoskopy neurochirurgiczne, koagulacja dwubiegunowa.
- Diagnostyki onkologicznej, m.in. urządzenia do mapowania magnetycznego mózgu, rezonanse magnetyczne MRI, aparaty USG.
- Patomorfologii, m.in. aparaty do śródoperacyjnej tomografii, procesory tkankowe, skanery do preparatów histopatologicznych.
- Hospicjów, m.in. koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe.
Czytaj też: 33. Finał WOŚP w Radomsku. Wolontariusze kwestują, a w parku Glinianki bieg „Policz się z cukrzycą”