Światowy Dzień Rzucania Palenia

Reklama

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada, w tym roku to 17 listopada.


W Polsce regularnie pali papierosy 26% dorosłych Polaków. To klasyfikuje nasz kraj na 12. miejscu w Unii Europejskiej. Podczas palenia tytoniu wraz z dymem palacz wchłania 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze.

Osoby, które palą papierosy są bardziej narażone na wystąpienie wielu chorób – przede wszystkim raka płuca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz zawału serca przed 50 rokiem życia.

Wszyscy, którzy szukają pomocy w rzuceniu palenia mogą skontaktować się z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym pod numerem 801 108 108 lub wejść na stronę jakrzucicpalenie.pl.

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

Kiedykolwiek rzucisz palenie, zyskasz na zdrowiu

Jeśli zrobisz to przed 40 rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejszy się o około 90%. Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata.

Korzyści z rzucenia palenia

Od chwili rzucenia palenia organizm zaczyna się regenerować:

  • po 24 godzinach –zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca;
  • do 3 miesięcy –poprawia się kondycja fizyczna;
  • po roku –o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca;
  • po 5 latach –zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc;
  • po 15 latach –ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.

Przewlekłe choroby niezakaźne w tym, te spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, stanowią od lat najważniejszy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny w Polsce. Choroby odtytoniowe obejmują 15 nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu oddechowego i innych narządów. Około 90% chorych na raka płuc to palacze. Mimo to:

  • W dalszym ciągu prawie ¼ społeczeństwa nałogowo pali papierosy.
  • Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz większości palaczy zdarza się palić w obecności osób niepalących. 8% palących Polaków przyznaje, że czasem pali w obecności dzieci, natomiast w obecności kobiet ciężarnych zdarza się zapalić 1% palaczy.
  • 34% Polaków mówi, że w ich domach pali się tytoń!
  • Mimo zakazu reklamy, aż 15% palących zetknęło się z jakąś formą reklamy i marketingu papierosów!

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu w Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia – nie tylko na ten dzień, ale na całe życie.


Czytaj też: “Serce dla Ani” – koledzy oddawali krew. Akcja krwiodawstwa w I LO dla Ani Zbierańskiej

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD