Luxbud

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Kamil II w Kodrębie uroczyście otwarta [FOTO]

Polonaisse

W czwartek, 17 listopada miało miejsce uroczyste otwarcie placówki opiekuńczo-wychowawczej ,,Kamil II”, która usytuowana jest na nowym osiedlu w Kodrębie. Za kilka dni wprowadzą się tam pierwsze dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej.


To już druga tego typu placówka, jaka została utworzona w powiecie radomszczańskim. Pierwszy dom Kamil powstał w listopadzie 2019 roku w Strzałkowie. W dużym domu zakupionym w tym roku przez Starostwo Powiatowe w Radomsku, jest miejsce dla 14 dzieci powyżej 10 roku życia, które z różnych przyczyn pozbawione zostały opieki biologicznych rodziców.

Uzyskaliśmy już wszystkie pozwolenia i pozytywną decyzję wojewody i dziś następuje oficjalne otwarcie placówki. Mamy już skompletowany personel, a pierwsze dzieci pojawią się tutaj od poniedziałku – mówi Fabian Zagórowicz, członek zarządu powiatu.

Jest to trochę inna placówka od tej w Strzałkowie. POW w Kodrębie łączy w sobie zadania placówki typu socjalizacyjnego i typu interwencyjnego. Mamy tutaj zabezpieczone dwa miejsca dla dzieci umieszczonych w trybie interwencyjnym. Maksymalnym wiekiem do jakiego mogą przebywać tutaj dzieci to 25 lat – mówi dyrektor POW Kamil II w Kodrębie Monika Kornacka.

Parterowy dom usytuowany jest na dobrze zagospodarowanej działce o powierzchni 2,7 tysięcy. Mieści m. in. 7 kompletnie wyposażonych sypialni, w tym 5 pokoi przeznaczonych dla wychowanków (2 dwuosobowe, 2 trzyosobowe oraz jeden czteroosobowy), 3 łazienki, wygodną kuchnię oraz duży pokój dzienny. Co ważne – układ pomieszczeń jest taki, że można, wykorzystując dwa oddzielne wejścia urządzić tu strefy dla młodszych i starszych dzieci.

O potrzebach tworzenia tego typu miejsc mówiła podczas otwarcia starosta Beata Pokora.

Tworzenie sieci placówek opiekuńczo-wychowawczych to jeden z elementów strategii, którą na początku kadencji przyjął zarząd i rada powiatu radomszczańskiego. Najpierw powstała placówka Kamil I, teraz otwieramy Kamila II. W idealnym świecie takie placówki w ogóle nie powinny istnieć, bo nic nie zastąpi rodzicielskiej miłości, niestety, rzeczywistość jest inna. Potrzeby są duże, ponad 300 dzieci w powiecie jest pozbawionych opieki rodziców biologicznych. Dlatego też jesteśmy na etapie poszukiwania kolejnego domu, w którym kolejne czternaścioro dzieci mogłoby znaleźć schronienie – mówi starosta Beata Pokora.

Koszt zakupu budynku POW w Kodrębie wyniósł 635 tys. zł. Koszt prac przy adaptacji wnętrz, ich wyposażenie i przystosowanie obiektu do przepisów przeciwpożarowych to 110 tys. zł.


Czytaj też: Przerwa w dostawie wody w ul. Reymonta i Warszyca w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD