Szczepionki przeciwko COVID-19 już niedługo dostępne dla Polaków
Polska podpisała umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionek, po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. Jak przekonuje rząd szczepionka to bardzo ważny element walki z koronawirusem.
Po zatwierdzeniu ich przez europejskie instytucje, do Polski trafi ponad 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Obecnie trwają prace nad rządową strategią szczepień, która zostanie przyjęta przez radę ministrów po konsultacjach w połowie grudnia.
Ze szczepionek skorzystały osoby szczególnie narażone, czyli pracownicy służy zdrowia, mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia i służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko.
Polski rząd podpisał umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema firmami: Pfizer BioNtech, Johnson&Johnson, AstraZeneca.
Proces szczepień
Proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się w lutym 2021 r. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej.
- Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
- Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
- Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
- Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.
4 grudnia rusza nabór podmiotów, które będą organizowały punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane:
- stacjonarnie w placówkach POZ;
- innych stacjonarnych placówkach medycznych;
- w mobilnych zespołach szczepiących;
- w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.
Aby rejestracja na szczepienia była jeszcze łatwiejsza, od 15 grudnia ministerstwo uruchamia specjalną infolinię. Będzie ona przeznaczona tylko tematowi szczepionek przeciwko COVID-19.