II LOZ ŻYCIA MIASTA

TO BYŁA WIELKA PRZYGODA. PROJEKT ERASMUS+ DOBIEGA KOŃCA

Dobiega końca unijny projekt ERASMUS+, realizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w Radomsku. Od października 2016 roku uczniowie i nauczyciele z II LO, wspólnie z partnerami z Finlandii i Francji spotykali się, by wspólnie zgłębiać wiedzę, która przyda się młodzieży nie tylko w szkole, ale i w dorosłym życiu. Projekt nosił nazwę „Wpływ umiejętności społecznych na powodzenie na ścieżce edukacyjnej i zawodowej”.

Uczestnicy projektu, od 2016 roku spotykali się we wszystkich krajach biorących udział w projekcie. Zanim doszło do spotkania, uczniowie musieli przygotować filmy z autoprezentacją. Na ich podstawie dobierani byli w grupy, które wspólnie pracowały przez cały czas trwania projektu.

– Podczas warsztatów młodzież uczyła się pracować w grupie, ale również kreatywności, czyli wszystkiego tego, co przyda się w kreowaniu ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Uczestnicy projektu dowiadywali się, jak uniknąć porażek i jakie umiejętności są niezbędne do tego, by osiągnąć sukces – wyjaśnia Anna Smendowska, nauczyciel języka francuskiego w II LO w Radomsku.

Młodzież spotykała się m.in. z właścicielami różnego rodzaju firm, by dowiedzieć się, czego tak naprawdę przyszli pracodawcy oczekują od osób, które rozpoczynają swą karierę zawodową.

Jak podkreślają koordynatorzy projektu, bardzo istotna była również możliwość szlifowania języka angielskiego oraz mieszkania u rodzin osób zaangażowanych w projekt we Francji i Finlandii.

– Była to bardzo cenna lekcja dla uczniów. Mogli przekonać się, jak się żyje w tych krajach, jak wygląda codzienne życie. Oprócz ciężkiej pracy na warsztatach była też odrobina czasu wolnego, który uczniowie przeznaczali na zwiedzanie. Uczniowie mogli też sprawdzić swoich sił jako filmowcy. Stworzyli samodzielnie trzydziestominutowy film-kryminał, który można obejrzeć na stronie internetowej II LO. Tworząc ten film młodzież musiała wykazać się ogromną kreatywnością. To była naprawdę wielka przygoda – mówi Anna Smendowska.

W Radomsku w realizację projektu – oprócz II LO, zaangażowane były również placówki kulturalne, zaprzyjaźnione szkoły gimnazjalne oraz świetlica środowiskowa. Młodzież współpracowała również z Uniwersytetem Łódzkim oraz Staropolską Szkołą Wyższą w Kielcach.

Obecnie w Radomsku przebywają nauczyciele ze wszystkich krajów, biorących udział w projekcie. – Był to bardzo interesujący projekt, w który bardzo mocno zaangażowali się zarówno nauczyciele, jak i uczniowie oraz ich rodziny. Z racji tego, że pochodzimy z różnych krajów, wiele nas dzieli. Tym co nas połączyło był zapał do pracy – zauważa Dominique Lanternier z Francji, koordynator projektu. – Było to bardzo cenne doświadczenie dla wszystkich uczniów. Nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w tego typu projekcie. Uczniowie bardzo mocno się zaangażowali, nauczyli się wielu cennych umiejętności, m.in. przyjmowania na siebie odpowiedzialności oraz tego, jak pracować w nowym środowisku – podkreśla Hanna-Kaisa Hietavärvi z Finladii.

W II Liceum Ogólnokształcącym za realizację projektu odpowiadali: Natalia Król, Mariola Latała, Anna Smendowska, Agnieszka Krawczyk-Broszkowska, Bożena Ordanik oraz Paweł Kapica.

Pokaż więcej
Jubiler Ako

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW