TOPOLA “TELETOPCIA” Z UL. PIASTOWSKIEJ POMNIKIEM PRZYRODY

Reklama
Radomsko najprawdopodobniej zyska nowy pomnik przyrody. Będzie nim jedno z najbardziej charakterystycznych drzew w Radomsku. Mowa o topoli włoskiej “Tele-Topci” znajdującej się obok budynku dawnej telekomunikacji. Drzewo posadzono w 1968 znajduje się w  Rejestrze Polskich Drzew Pomnikowych. Jest jedną z najokazalszych topól włoskich w Polsce. Posiada pień o grubości 440 cm oraz wysokość niespełna 30 metrów.
– Drzewo posiada potężny, charakterystyczny dla gatunku pień z przyporami oraz majestatyczną, smukłą sylwetkę. Dodatkowym walorem topoli jest atrakcyjne jesienne przebarwienie oraz fakt bycia osobnikiem męskim, przez co nie wydaje uciążliwego puchu nasiennego – mówi dendrolog Ernest Rudnicki.
Ostatnią pielęgnację drzewo przechodziło w 2017r.
Wczoraj “Teletopcię” oglądali przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. To właśnie oni nadają status pomnika przyrody.
– To drzewo prawdopodobnie uzyska status pomnika przyrody. Jeszcze czekamy na oficjalne informacje, ale otrzymaliśmy już ustne potwierdzenie. To już trzeci etap w postępowaniu nadania statusu pomnika przyrody. Wcześniej była zgoda Starostwa, ponieważ drzewo rośnie na drodze powiatowej, następnie Urząd Miasta się ustosunkował. Teraz RDOŚ w Łodzi. Ostatnim etapem będzie głosowanie rady miejskiej – mówi dendrolog Ernest Rudnicki.
(fot.Ernest Rudnicki)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD