Trwają przygotowania do powrotu uczniów do szkół
Po prawie dwóch tygodniach stacjonarnego funkcjonowania szkół dla uczniów klas I-III około 99 proc. szkół i przedszkoli pracuje normalnie, przy blisko stuprocentowej frekwencję na zajęciach.
Bieżącą sytuację w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych przedstawił podczas konferencji prasowej Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. – Na bieżąco monitorujemy sytuację w szkołach podstawowych i przedszkolach, tam, gdzie odbywa się nauczanie stacjonarne. W zasadzie ta sytuacja nie zmienia się od ośmiu dni, czyli od poprzedniego poniedziałku, 18 stycznia – powiedział minister podczas wystąpienia.
Z informacji od kuratorów oświaty wynika, że 27 stycznia w trybie stacjonarnym pracuje 99,8 proc. szkół (14 274), 21 − w trybie zdalnym, 148 w trybie mieszanym.
Minister Przemysław Czarnek zapowiedział, że trwają prace nad przygotowaniem do powrotu do nauki stacjonarnej kolejnych uczniów.
– Przygotowujemy i konsultujemy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym wytyczne dla klas IV-VIII. Jesteśmy gotowi na różne warianty funkcjonowania szkół i placówek. Decyzje o ewentualnym powrocie do szkół podejmie pan premier w najbliższych dniach. Wszystko zależy od rozwoju pandemii, nie tylko w naszym kraju. Najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków – podkreślił minister.
Ponadto w trybie stacjonarnym pracuje 99,2 proc. przedszkoli (15 170), 37 w trybie zdalnym, a 93 – w systemie mieszanym. Szkoły i placówki pracują z uwzględnieniem reżimu sanitarnego określonego w wytycznych MEiN, MZ i GIS dla tych klas.
Podczas swojego wystąpienia Czarnek przypomniał, że dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach z przedmiotów egzaminacyjnych.
W marcu, na około 2 miesiące przed majowymi egzaminami, Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni szkołom próbne arkusze. Obecnie w ramach konsultacji z uczniami nauczyciele mogą przeprowadzać sprawdziany.
Dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach ministra edukacji.
Szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, centra kształcenia zawodowego, placówki kształcenia ustawicznego realizujące praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego mogą prowadzić zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu, w określonych warunkach organizacyjnych (w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze do 10 godzin w tygodniu, z zachowaniem reżimu sanitarnego). Uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, nadal realizują zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u tych pracodawców nie występują istotne zagrożenia.
W oddziałach i szkołach sportowych oraz mistrzostwa sportowego (w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych) możliwe jest prowadzenie szkolenia sportowego w formie stacjonarnej.
Czytaj też: Znamy najnowszy ranking „Perspektyw”. Najwyżej Mechanik i II LO
(Źródło: GOV)