TRZECIA EDYCJA BUDŻETU OBYWATELSKIEGO ZAINAUGUROWANA

Reklama

Zespół ds. Radomszczańskiego Budżetu Obywatelskiego rozpoczął pracę. Tym samym trzecia edycja RBO została zainaugurowana. Członkowie zespołu zapoznali się z projektem regulaminu tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego i wyrazili swoje wątpliwości co do niektórych zapisów.

To niemal pewne, że przedstawiony przez miejskich urzędników projekt regulaminu zostanie zmieniony. Jak bowiem podkreślali członkowie zespołu ds. RBO, dokument ten dalece odbiega od tego, który obowiązywał w poprzedniej edycji. – Nad regulaminem poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego pracowaliśmy wiele godzin. Dokument, który dziś otrzymaliśmy to całkowicie nowy regulamin, który nijak ma się do tego, który przygotowaliśmy wcześniej – podkreślali członkowie zespołu.

Nowy regulamin zawiera m.in. zapisy mówiące o tym, że propozycje inwestycji do budżetu obywatelskiego mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy, w tym miejscy radni.

– Nie ma sensu, żebyśmy zabraniali radnym aktywnie uczestniczyć w RBO. W ten sposób unikniemy sytuacji, że radny opracowuje projekt, ale o jego zgłoszenie prosi kogoś z rodziny lub znajomych, ponieważ sam nie może tego zrobić – podkreśla prezydent Jarosław Ferenc.

Zgodnie z projektem regulaminu, w trzeciej edycji RBO miasto ma zostać podzielone na trzy, a nie jak dotychczas – cztery obszary. W każdym z nich będzie można zgłaszać projekty opiewające na kwotę maksymalnie 200 tys. złotych. Nowością ma być wprowadzenie dodatkowego zadania, roboczo nazwanego projektem ogólnomiejskim w kwocie 400 tys. złotych.

Niewykluczone, że w trzeciej edycji budżetu obywatelskiego zgłaszać projekty oraz brać udział w głosowaniu będą mogły nie tylko osoby zameldowane w Radomsku. Wprowadzenie takiego zapisu do regulaminu zaproponowała Katarzyna Bracka. – Definicja mieszkańca w Kodeksie Cywilnym nie ma tak naprawdę nic wspólnego z kwestią zameldowania. Jest wiele osób, które uczą się w Radomsku, ale mieszkają w pobliskich miejscowościach. Takich osób jest również wiele wśród samorządowców. Osoby te nigdy by się nie zgodziły na to, by powiedzieć o nich, że nie są radomszczanami – mimo, iż w Radomsku zameldowane nie są. Moim zdaniem takie osoby powinny być dopuszczone, oczywiście na odpowiednich zasadach do udziału w inicjatywie, jaką jest budżet obywatelski – podkreśla Katarzyna Bracka.

Kolejny pomysł to stworzenie mapy miejskich terenów, na których mogłyby być realizowane obywatelskie pomysły.

– Wtedy każdy mieszkaniec, który będzie chciał złożyć projekt, będzie wiedział, czy interesująca go działka jest dostępna czy nie – mówi członek zespołu ds. RBO Mirosław Dratwiński.

Do pracy w zespole ds. trzeciej edycji RBO zgłosili się zarówno dotychczasowi członkowie zespołu, jak i nowe osoby. – Bardzo mnie cieszy widok nowych osób. Mam nadzieję, że wniosą one nowe spojrzenie na kolejną edycję budżetu obywatelskiego – mówi inicjatorka wprowadzenia w naszym mieście budżetu obywatelskiego Magdalena Spólnicka.

Koordynatorem trzeciej edycji Radomszczańskiego Budżetu Obywatelskiego został sekretarz miasta Jan Suwart. Nadzór nad realizacją RBO ma sprawować nowa komórka, utworzona w radomszczańskim magistracie, jaką jest Centrum Aktywności Społecznej.

– Bardzo się cieszę, że taka komórka powstała. Będzie ona odpowiedzialna za to, co się dzieje w kwestii budżetu obywatelskiego, zarówno za składanie wniosków, ich weryfikację, jak i realizację inwestycji. Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł – twierdzi Mirosław Dratwiński.

Zgodnie z projektem regulaminu trzeciej edycji budżetu obywatelskiego, od 19 czerwca do 3 lipca 2017 r. radomszczanie będą mogli zgłaszać projekty. Od 4 lipca do 31 sierpnia 2017 r. będzie prowadzona ich weryfikacja. W październiku odbędzie się głosowanie (w formie papierowej i elektronicznej).

Wszyscy członkowie zespołu ds. RBO podkreślają, że podczas realizacji trzeciej edycji należy położyć ogromny nacisk na promocję projektów oraz samej idei budżetu obywatelskiego. Jaka kwota z miejskiego budżetu zostanie na to przeznaczona? Tego na razie nie wiadomo…

Kolejne spotkanie zespołu ds. RBO, podczas którego zostanie zatwierdzony regulamin zostanie zorganizowane w przyszłym tygodniu.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD