Luxbud

Uczcili pamięć powstańców styczniowych

Polonaisse

Z okazji 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego prezydent Jarosław Ferenc wraz z wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Radomsku Jadwigą Łysik i delegacją Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 reprezentowanej przez dyrektora Radosława Bartnika oraz uczniów złożyli kwiaty pod „Krzyżem Powstańczym” na dziedzińcu klasztoru oo. Franciszkanów.


Za początek Powstania Styczniowego, największego polskiego powstania narodowego, przyjmuje się datę 22 stycznia 1863 r. kiedy to Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest ogłaszający wybuch powstania.

Pamiątkowy powstańczy krzyż na dziedzińcu klasztoru, po gruntownej renowacji został poświęcony 27 stycznia 2013 roku. Było to zwieńczenie radomszczańskich obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego. W zbieranie funduszy na renowację była zaangażowana m.in. młodzież z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 7. Placówka od lat pielęgnuje tradycje powstańcze. Wchodząca w jej skład szkoła podstawowa nosi bowiem imię Romualda Traugutta, który jako dyktator powstania styczniowego był zwolennikiem bezkompromisowej walki z zaborcami.


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD