Luxbud

Uczniowie Elektryka uczcili 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Polonaisse

100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego uczcili uczniowie radomszczańskiego Elektryka montażem słowno – muzycznym. Młodzież z klas maturalnych miała okazję poznać sylwetkę poety jako artysty i człowieka.

Krzysztof Kamil Baczyński to jeden z najwybitniejszych polskich twórców, poeta pokolenia Kolumbów, powstaniec warszawski. Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ogłoszony patronem 2021 roku. W związku z tym młodzież wraz z nauczycielkami: Anetą Boryń i Anną Mikicką zorganizowała dla tegorocznych maturzystów uroczysty montaż słowno – muzyczny.

Oprócz przypomnienia cenionych już wierszy i odkrycia tych nieznanych, poeta przedstawiony został również z nieco innej strony, jako kochany i kochający syn, wielbiący mąż, a także artysta grafik z zamiłowania.

Mało kto wie, że Baczyński był autorem kilkuset rysunków – ilustracji do opowiadań, projektów okładek książek, a także był twórcą pokaźnego zbioru akwarelowych obrazków – podkreśla Aneta Boryń, jedna z organizatorek.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili koleje losu swojego rówieśnika, któremu przyszło w trybie przyspieszonym, ale i jakże owocnym przeżyć swoje życie.

Była to dla mnie niezwykle ciekawa lekcja. Poznałam sylwetkę żołnierza poety z czasów II wojny światowej. Jednocześnie dało mi to do myślenia i uświadomiło, że tak naprawdę nie doceniamy tego, co mamy, że nie muszę żyć w ciągłym strachu i myśleć, co może zdarzyć się za chwilę – komentuje Małgorzata Kałwak z klasy maturalnej.

Podczas uroczystości zaprezentowano ponad 70 zdjęć z życia Baczyńskiego, a prezentacji towarzyszyły przeboje polskich artystów m.in. Chłopców z Placu Broni, T. Love, Marka Grechuty czy Czesława Niemena. Ostatnim punktem spotkania było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na najciekawszą prezentację o życiu i twórczości K.K. Baczyńskiego. Zwycięzcą został Filip Michałowicz z kl. III acG, drugie miejsce zajął Mateusz Walas z IVF, a trzecie – Kinga Frymus z IIIfG.


Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD