Uczniowie I LO i ZSE-E w Radomsku uczestniczą w projekcie wymiany polsko-ukraińskiej “Open week photo”

Polonaisse

Trwają przygotowania do projektu wymiany młodzieży polsko – ukraińskiej “Open week photo”, promującego walory turystyczne powiatu radomszczańskiego. Przygotowania rozpoczęły warsztaty fotograficzne oraz zajęcia w plenerze dla 18-osobowej grupy młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku.


W projekcie “Open Week Photo”, realizowanym od 2 do 8 października weźmie udział 18 uczniów z I LO i ZSE-E w Radomsku wraz z dwoma opiekunami, a także 18 uczniów (także z dwoma opiekunami) z partnerskiego regionu Równe (dla I LO partnerem jest Liceum Prawno – Ekonomiczne w Równem, dla ZSE-E – Zespół Szkolno-Wychowawczy nr 4 w Równem). Efektem ich działań ma być m. in. wspólna mobilna wystawa, która będzie mogła być prezentowana w szkołach.

Jak dobrze komponować kadr, najlepiej wykorzystać światło i możliwości aparatu fotograficznego, by robić najpiękniejsze zdjęcia – tego uczyli się młodzi uczestnicy warsztatów fotograficznych zorganizowanych w środę (14 września) w Starostwie Powiatowym w Radomsku w ramach przygotowań do udziału w projekcie “Open Week Photo”.

Oprócz podstaw fotograficznego ABC, czy nauki kreatywnego wykorzystywania smartfona, jako narzędzia do fotografowania, tematem warsztatów była także promocja ciekawych turystycznie miejsc w powiecie radomszczańskim. Zajęcia poprowadził Marcin Kwarta, pracownik Biura Promocji i Rozwoju Powiatu oraz prezes Fundacji Foto Pozytyw.

W warsztatach chodziło o to, by pokazać młodym ludziom, że technologia XXI w. nie jest czymś złym. Smartfony, iphony można wykorzystać do zrobienia profesjonalnych zdjęć. Ważne, by wykazać się kreatywnością, by w rzeczach oczywistych odnaleźć coś nieoczywistego, by wykonać zdjęcie nie sto dwudzieste, ale pierwsze, jedyne, niepowtarzalne, wyjątkowe, moje – podkreśla Marcin Kwarta.

Zajęcia praktyczne służyły zdobywaniu umiejętności na potrzeby warsztatów plenerowych na terenie powiatu radomszczańskiego, na które młodzież wybrała się w piątek (16 września). Uczniowie odwiedzili Muzeum Ludowe w Przedborzu, zapoznali się z historią miasta oraz ciekawostkami z nim związanymi. Następnym punktem na turystycznej mapie powiatu było Europejskie Centrum Budo Dojo Stara Wieś. Uczestnicy pleneru zobaczyli również ukryte w lesie pozostałości okopów pochodzących z czasów II Wojny Światowej, linię fortyfikacji niemieckich. Na lewym brzegu Pilicy w miejscowości Modła, w lesie, odwiedzili kapliczkę z 1930 roku św. Piotra, rybaka i Apostoła. Cały dzień wypełniony był praktycznymi poradami, jak fotografować telefonem komórkowym, aby zdjęcia były ciekawe.

Warsztaty z panem Marcinem były niezwykle interesujące. Dzięki niemu nauczyłam się choć trochę patrzeć na świat okiem fotografa. Przydatna do robienia zdjęć okazała się siatka pozwalająca na dokładne wykadrowanie obrazu czy znalezienie mocnych punktów, dzięki którym fotografia nabiera nowego znaczenia – opowiada Katarzyna Flaszka, uczennica Elektryka.

Koordynatorem projektu jest Agnieszka Nowicka, wicedyrektor ZSE-E. Opiekunami młodzieży są nauczyciele: Aneta Jędrzejczyk z Elektryka i Tomasz Wojtasik z I LO. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD