UCZNIOWIE „MECHANIKA” WRÓCILI Z RUMUNII. KOLEJNY ETAP PROJEKTU ZA NIMI

Reklama

Pięcioro uczniów oraz dwoje nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku uczestniczyło w kolejnym etapie projektu „Mobile applications to ease learning for students”. Odwiedzili oni miejscowość Miroslava, znajdującą się w północno-wschodniej części Rumunii. Gościła ich szkoła o nazwie Liceul Tehnologic Agricol „M. Kogalniceanu”.

Głównym założeniem projektu jest stworzenie aplikacji mobilnej, która ułatwia zdobywanie wiedzy przez uczniów. Młodzież z Polski, Rumunii, Grecji oraz Turcji uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez specjalistę z zakresu technologii informacyjnych. Uczniowie poznawali nowe funkcje programu App Inventor 2, dzięki któremu można tworzyć przydatne aplikacje na telefony komórkowe oraz tablety. Pierwszy etap warsztatów odbywał się w Polsce w lutym tego roku. Teraz praca z App Inventorem 2 była kontynuacją oraz rozszerzeniem zdobytych wcześniej umiejętności. Jeszcze w tym roku szkolnym informacje oraz umiejętności zdobyte w Rumunii zostaną przekazane innym uczniom z Mechanika. Osoby, które pojadą na kolejne etapy projektu do Turcji oraz Grecji będą przygotowane do kontynuowania prac nad aplikacjami mobilnymi.

Oprócz pracy przy komputerze czas w Rumunii wypełniały zajęcia kulturowe, integracyjne a także wycieczki. Polacy zaprezentowali międzynarodowemu środowisku swoją szkołę, system edukacyjny oraz miasto Radomsko. – Naszym uczniom bardzo podobała się sztuka wystawiona przez młodych rumuńskich aktorów. Jej przesłanie opierało się o lokalne ludowe opowieści. Mieli oni także okazję zwiedzić Pałac Kultury w Jassy. Zbudowany na początku XX wieku pełnił najpierw funkcję Pałacu Sprawiedliwości i Administracji, teraz mieści się tam Muzeum Narodowe. Warto wiedzieć, że jest to największy w Rumunii obiekt oświetlony w technologii LED – nocą wygląda niesamowicie pięknie – zauważa nauczyciel Paweł Dudek,

Podczas całodziennej wycieczki uczniowie zobaczyli ciekawe obiekty – twierdzę tronową w Suczawie oraz kopalnię soli w Kaczyce. Warto wiedzieć, że do Kaczyki sprowadzono dwadzieścia rodzin z Bochni oraz Wieliczki. To właśnie Polacy wydobywali tam sól po odkryciu bogatego złoża. Dziś w miejscowym kościele znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, a w okolicy żyje liczna grupa Polaków. Na koniec dnia odwiedzili jeszcze jeden obiekt – monastyr Voronet. To wyjątkowy zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W piątek odbyła się uroczysta kolacja, podczas której uczniowie oraz nauczyciele otrzymali Europassy – certyfikaty potwierdzające zdobyte kompetencje. To międzynarodowe dokumenty, które są honorowane w całej Unii Europejskiej. – Warto dodać, że nasi uczniowie byli zakwaterowani u rodzin goszczących, gdzie mogli w praktyczny sposób poznać zwyczaje, kulturę oraz specyfikę narodu rumuńskiego. Podczas komunikowania się wszyscy używali języka angielskiego. Kompetencje w tym zakresie znacząco wzrosły po zaledwie tygodniowym wyjeździe, gdzie na każdym kroku trzeba było się porozumiewać z innymi osobami – mówi P. Dudek.

Uczestnicy niecodziennej szkolnej wycieczki przyznają, że szkoda było wracać do Polski, ponieważ nawiązali nowe przyjaźnie, poznali ciekawe miejsca oraz tradycje i zwyczaje.

W wyjeździe uczestniczyli uczniowie: Oliwia Łysik (klasa I technikum urządzeń i systemów energii odnawialnej), Zuzanna Lewera (klasa II technikum geodezyjnego), Dominik Chrząszcz (klasa II technikum geodezyjnego), Marcin Urbańczyk (klasa II technikum geodezyjnego) oraz Igor Kupczyński (klasa I rehabilitacyjno-zdrowotna III Liceum Ogólnokształcącego). Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Monika Zając oraz  Paweł Dudek.

Projekt „Mobile applications to ease learning for students” odbywał się z programu Unii Europejskiej – Erasmus+.

(info i foto: ZSP nr 1 w Radomsku)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD