UPOMINAJĄ SIĘ O DEMOKRACJĘ
Na co dzień reprezentują różne partie polityczne i organizacje, często różniąc się. 13 grudnia 2016 roku będą mówić jednym głosem. W tym szczególnym dla Polaków dniu chcą, po pierwsze – uczcić ofiary stanu wojennego, po drugie – wyrazić sprzeciw wobec działań, które od roku podejmuje rząd Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego przyłączają się do ogólnopolskiego Strajku Obywatelskiego.
Magdalena Spólnicka (Platforma Obywatelska): Tego dnia będziemy manifestować przeciwko łamaniu zasad, na jakich oparte jest państwo prawa, przeciwko łamaniu zasad demokracji. Nie ma naszej zgody na niszczenie instytucji, która stoi – jeszcze – na straży praworządności w naszym kraju, a więc demolowaniu Trybunału Konstytucyjnego. Nie zgadzamy się również z chaosem oraz sposobem wprowadzania zmian w systemie edukacji. Chcemy zaprotestować przeciwko zmianom, które dotyczą ustawy o zgromadzeniach publicznych. Chcemy również zaprotestować przeciwko upartyjnianiu TVP, która staje się tubą propagandową naszego rządu. Nie ma naszej zgody również na dzielenie Polaków. Nie ma w naszym kraju gorszego i lepszego sortu, Polaków pierwszej czy też drugiej kategorii. Jesteśmy wszyscy równi wobec prawa i tak chcemy być postrzegani i traktowani przez rząd.
Przemysław Kosowski (.Nowoczesna): Stanowczo musimy zaprotestować przeciwko łamaniu prawa. Dość pisania ustaw na kolanie i głosowania ich w nocy. Szybkość, z jaką posuwa się Prawo i Sprawiedliwość to nie jest szybkość dla dobra państwa. Musimy również zaprotestować przeciwko próbie ograniczenia swobód obywatelskich. Dzisiaj występujemy razem, ponieważ połączył nas wspólny mianownik, jakim jest praworządność i demokracja, czyli to co od roku jest przez PiS łamane. Chociaż na co dzień różnimy się, to wymienione przeze mnie wartości są dla nas wartościami nadrzędnymi i chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie połączyć się, aby protestować przeciwko deptaniu zasad demokracji.
Dionizy Łysik (Polskie Stronnictwo Ludowe): 13 grudnia to jest bardzo dobry czas, aby pokazać szczególnie młodym Polakom, że nasza polska demokracja była wywalczona i okupiona krwią rodaków. Dlatego serce się kroi, że dziś po tylu latach musimy protestować w obronie demokracji, w obronie wolności słowa, w obronie wolnych zgromadzeń. Trzeba sobie powiedzieć otwarcie: ponieważ polska demokracja jest zagrożona, dlatego obecnie tak jak 13 grudnia 1981 roku musimy się o nią upomnieć, musimy o nią walczyć dla Polek i Polaków.
Adam Młynarski: (Związek Nauczycielstwa Polskiego): To, co chcemy zrobić 13 grudnia 2016 roku nie odbieram jako działania politycznego. Wypowiadam się jako Adam Młynarski, nauczyciel i związkowiec, który widzi wiele zagrożeń wynikających z proponowanej reformy oświaty. Na ten temat nie ma żadnej dyskusji ze środowiskiem oświaty, poza ogólnie mówiąc ustawionymi spotkaniami. My chcemy poznać badania, na podstawie których Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało reformę. Wiele obaw ma nie tylko środowisko nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Obawy mają również rodzice, którzy coraz częściej pytają, jak nauka w szkole „po nowemu” będzie wyglądała. Niestety, nie jesteśmy im w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi. Wiemy jedno: jeżeli chodzi o reformę oświaty wszystko jest robione bardzo prowizorycznie. Jeżeli wiceminister edukacji mówi, że wprowadzenie reformy jest decyzją polityczną i nie ma możliwości jej przesunięcie, bo są wybory samorządowe i parlamentarne, to ja zadaję pytanie: czy my rozmawiamy o celach politycznych, czy o przyszłości Polaków? Polska szkoła nie jest szkołą polityków, jest szkołą wszystkich obywateli. Dla mnie 13 grudnia 2016 roku będzie dniem szczególnym. Będzie to dzień zadumy i zastanowienia się nad tym jak było kiedyś, jak może być z przyszłości…
Robert Zakrzewski (Platforma Obywatelska): Uprzedzając pewne komentarze, które zapewne się pojawią, odpowiadam: watro protestować. A to dlatego, że protesty, które pojawiły się dotychczas chociażby przeciwko ustawie aborcyjnej spowodowały, że senatorowie PiS złagodzili ustawę o zgromadzeniach. Oczywiście to nie był ostateczny głosy partii rządzącej, ponieważ Sejm może wszystkie poprawki odrzucić, ale mam nadzieję, że tak się nie stanie. I właśnie 13 grudnia 2016 roku spotykamy się, po to, aby kolejny raz zaprotestować przeciwko proponowanym przez rząd, rozwiązaniom, które jak już zostało powiedziane łamią zasadny wolności i demokracji.
Wymienione osoby zapraszają wszystkich zainteresowanych na Plac 3 Maja w Radomsku, w najbliższy wtorek 13 grudnia 2016 r. o godz. 17.00.
– Zapraszam wszystkich, dla których ważne i istotne są zasadny, na których oparta jest demokracja liberalna – konkluduje Magdalena Spólnicka.