Uroczystość przy Krzyżu Powstańczym w Radomsku w 162. rocznicę Powstania Styczniowego
162 lata temu, 22 stycznia 1863 r., Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczął się największy w XIX w. polski zryw narodowy – Powstanie Styczniowe. Walka z rosyjskim zaborcą zjednoczyła Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców, odciskając piętno we wspólnej pamięci i stając się inspiracją dla kolejnych pokoleń bohaterów walk o wolność.
Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. Powstanie odcisnęło piętno we wspólnej pamięci narodu, stając się częścią narodowej tożsamości i inspiracją dla kolejnych pokoleń bohaterów walk o wolność.
Radomsko w strukturach powstańczych należało do województwa kaliskiego i powiatu piotrkowskiego. Miejscowi konspiratorzy, wśród których byli: rzemieślnicy i kupcy, rodziny urzędników, lekarze i duchowni, podlegali władzom powiatowym w Piotrkowie Tryb.
Pierwszą ofiarą Powstania Styczniowego był 16-letni Adolf Zawadzki, syn burmistrza Kamieńska. Został zastrzelony w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. na radomszczańskim rynku, przed kamienicą swego dziadka – sędziego Marcina Ziółkowskiego. Władze carskie w odwecie za powstanie represjonowały i skazały wielu radomszczan. Wiele miast, a wśród nich Kamieńsk i Pławno, straciły prawa miejskie.
W 162. rocznicę pod Krzyżem Powstańczym znajdującym się na placu klasztornym oo. Franciszkanów w Radomsku władze miasta oraz powiatu złożyły wieńce w asyście pocztu sztandarowego Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7.
Czytaj też: Od marca ma ruszyć oddział pediatryczny w szpitalu w Radomsku [VIDEO]