MEBIN

W CZWARTEK POLICJA SPRAWDZI, CZYM RADOMSZCZANIE PALĄ W PIECACH

Nexera

W czwartek, 12 grudnia 2019 r., policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku przeprowadzą na terenie miasta i powiatu kontrole w ramach akcji “STOP smog 2019”. Radomszczańska jednostka znalazła się wśród sześciu wytypowanych w województwie łódzkim do przeprowadzenia kampanii przeciwdziałania smogowi.

– Stawiamy na edukację dzieci i młodzieży (warsztaty w szkołach) ale także dorosłych. W ruch pójdą wszelkie urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń. Wykorzystamy drony, także te wyposażone w kamerę, jako mobilne laboratorium do badania stanu powietrza. W przypadku złego wyniku dzielnicowi odwiedzą mieszkańców i sprawdzą, czym palą w piecu – zapowiada Wojciech Auguścik z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Warto wiedzieć!

NA DRODZE

12 grudnia na terenie całego kraju policjanci ruchu drogowego wspierani przez inspektorów transportu drogowego pod lupę wezmą te pojazdy, których emisja spalin pozostawia wiele do życzenia. Policja przypomina kierującym, że dający się we znaki smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.

W DOMU

Sezon grzewczy w pełni. Niestety spalanie odpadów w gospodarstwach domowych stało się przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Nieprzestrzeganie prawa w tej materii prowadzi do degradacji środowiska naturalnego i naruszania przepisów o ochronie środowiska. Zgodnie z Uchwałą Sejmiku Województwa Łódzkiego w sprawie wprowadzenia na obszarze woj. łódzkiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Zakazuje się stosowania paliw:

1) w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu 3 mm wynosi powyżej 15% , za wyjątkiem paliw o wartości opałowej nie mniejszej niż 24 MJ/kg o zawartości popiołu nie większej niż 12 %
2) węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla
3) mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem
4) zawierających biomasę stała o wilgotności powyżej 20%

Kontrolujący mają prawo wejść na teren prywatnej nieruchomości w godz. 6.00-22.00, a na teren firmy – przez całą dobę. Jeśli w wyniku kontroli zostanie stwierdzone, że właściciel pali w piecu niewłaściwymi materiałami, może nałożyć mandat do 500 zł. Jeśli mandat nie zostanie przyjęty, sprawa jest kierowana do sądu, który może nałożyć karę w wysokości aż 5 tys. złotych.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD