W Elektryku teatralna lekcja literatury ukazująca Marię Konopnicką

Polonaisse

„U Konopnickiej w Żarnowcu” to tytuł spektaklu prezentującego życie poetki i pisarki wystawionego przez młodzież Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku.

W maju 2022 roku przypadnie 180. rocznica urodzin tej artystki. Sejm Rzeczpospolitej doceniając jej wkład w działalność patriotyczną ustanowił rok 2022 – rokiem Marii Konopnickiej. Dlatego na pomysł uczczenia i przybliżenia uczniom jej sylwetki wpadła nauczycielka Aneta Boryń, która przygotowała spektakl ukazujący poetkę z innej, mniej znanej strony.

Już sam fakt, że przyszło jej żyć i tworzyć w czasach, gdy Polska była pod zaborami, jest bardzo wymowny. Jej życie do łatwych nie należało, a jednak piętrzące się problemy osobiste, rodzinne, a także trudna sytuacja materialna, z którą przyszło jej mierzyć się każdego dnia, nie złamały jej. Wręcz przeciwnie, w najtrudniejszych okresach swego życia napisała największe dzieła. Silna, odważna, wyzwolona parła do przodu. Pragnęła pisać i pisała, i to jak! – podkreśla organizatorka.

Spektaklowi towarzyszył niezwykły klimat, a to za sprawą ciekawej scenografii dostosowanej oprawą plastyczną, rekwizytami z II połowy XIX wieku.

Wcielając się w postać Marii Konopnickiej starałam się oddać jej miłość do dzieci i ukochanej ojczyzny. Jestem pod wielkim wrażeniem tej kobiety. Cieszę się, że ukazaliśmy ją naszym koleżankom i kolegom z innej perspektywy – dodaje uczennica Małgorzata Kałwak, odgrywająca główną rolę.

Teatralna lekcja literatury stała się również okazją do wręczenia podziękowań maturzystom za zaangażowanie w różne przedsięwzięcia kulturalne w szkole przez ostatnie 4 lata.

 

CZYTAJ TEŻ: Dzień drzwi otwartych w I LO w Radomsku

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD