W Gomunicach powstało nowoczesne, pasywne przedszkole

Reklama

W Gomunicach powstało nowoczesne przedszkole gminne, zbudowane w technologii pasywnej, która ma zagwarantować minimalne koszty eksploatacji oraz zachowanie zasad ekologii.


Budynek przedszkola zrealizowany został w technologii pasywnej, co oznacza, że będzie on w pełni ekologiczny, a wydatki na jego utrzymanie będą zdecydowanie niższe. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln złotych. Jak wspominał wójt gminy Gomunice, Paweł Olejniczak finansowanie budowy przedszkola nie byłoby możliwe bez ,,kumulacji” dotacji, jakie gmina otrzymała na ten cel: z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego (4,6 mln zł), z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (1,6 mln zł) oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (200 tys. zł).

Dwukondygnacyjny budynek ogrzewany gruntowymi pompami ciepła mieści sześć sal przedszkolnych (każda z nich dla 25 dzieci), dużą salę do zajęć ruchowych dla dzieci, kuchnię, pokój nauczycielski, pokoje administracyjne, sanitariaty, pomieszczenia porządkowe oraz szatnię. Wyposażono go też m. in. w panele fotowoltaiczne. Obok powstał plac zabaw oraz parking.

Gratuluję tak udanej inwestycji, z której korzystać będą najmłodsi mieszkańcy gminy Gomunice. Życzę, aby ten nowoczesny obiekt służył nie tylko edukacji, ale i zabawie, bo jak stwierdził Janusz Korczak, ,,kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – mówiła starosta Beata Pokora, która wraz z członkiem Zarządu Powiatu Fabianem Zagórowiczem, uczestniczyła w uroczystym otwarciu przedszkola.

W uroczystym otwarciu i poświęceniu przedszkola uczestniczyli także m.in. poseł na Sejm RP Anna Milczanowska, która odczytała list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Paweł Kowalczyk, burmistrzowie i wójtowie zaprzyjaźnionych gmin oraz radni i mieszkańcy gminy Gomunice.

Atrakcją był program artystyczny przygotowany przez przedszkolaków.

 


Czytaj też: Uczniowie SOSW w Radomsku na podium Wojewódzkich Igrzysk LZS

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD