W Radomsku oddano hołd Żołnierzom Wyklętym [FOTO]

Reklama

Już po raz 12 w Radomsku 1 marca obchodzono święto Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”.


To święto państwowe poświęcone Żołnierzom Wyklętym, nazywanych także „żołnierzami niezłomnymi” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”, którzy walczyli w polskim powojennym podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym.

Radomszczańskie uroczystości, jak co roku odbyły się pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego przy ul. Armii Krajowej. Na miejscu obecne były m.in. delegacje władz miejskich, powiatowych oraz organizacji, a także poczty sztandarowe radomszczańskich stowarzyszeń i szkół.

Prezydent Jarosław Ferenc podczas przemowy mówił o wartościach za które ginęli “wyklęci” w świetle bandyckiej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

“Żołnierze wyklęci” pokazali, jak ważne jest dążenie do prawdziwej wolności, nawet z poświęceniem własnego życia, jak ważne jest pielęgnowanie tej wolności i niepodległości. A że te wartości są aktualne pokazują wydarzenia sprzed roku, tuż za naszą granicą. Jesteśmy pod wrażeniem dzielności i prawdziwego bohaterstwa obywateli Ukrainy, którzy odpierają rosyjską agresję w nierównej walce. To walka również o nasze bezpieczeństwo – mówił prezydent Ferenc.

Natomiast w galerii Muzeum Regionalnego odbył się wykład historyka, kustosza Kamila Rutkowskiego pt.”Żołnierze Wyklęci – ostatni obrońcy honoru Rzeczypospolitej Polskiej”.Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 r, w rocznicę mordu dokonanego, poprzez strzał w tył głowy, na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Przypomina nam o ofierze złożonej za Ojczyznę przez żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. W heroicznej walce zginęło tysiące żołnierzy. Zostali zamordowani na podstawie fikcyjnych wyroków sądów lub zmarli więzieniach.Co jeszcze zaplanowano? Czytaj więcej: Radomsko: miejskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Program

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD