W Radomsku uczczono pamięć gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” w 77. rocznicę jego śmierci
19 lutego 1947 r., wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi, rozstrzelany został Stanisław Sojczyński „Warszyc”, uczestnik wojny obronnej Polski w 1939 r., zastępca komendanta Obwodu Radomsko Armii Krajowej i szef tamtejszego Kedywu, twórca niepodległościowej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie. W Radomsku w niedzielę, 18 lutego odbyły się uroczystości poświęcone jego pamięci.
W uroczystościach udział wzięły władze miasta, posłowie RP, przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Radomsku i innych organizacji, IPN, a także żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Terytorialnych, której patronem jest Warszyc. Po mszy św. w kościele oo. Franciszkanów złożono kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą żołnierzy KWP na murze klasztoru i pomniku – symbolicznym grobie Sojczyńskiego i jego podwładnych z KWP na Starym Cmentarzu.
Prezydent Jarosław Ferenc przypomniał dokonania Stanisława Sojczyńskiego, bohaterskiego żołnierza urodzonego w podradomszczańskich Rzejowicach, dziś honorowego obywatela miasta Radomska (od 2018 roku).
Zdradzony wpadł w ręce bezpieki, do dziś nie znamy miejsca jego pochówku – mówił prezydent. Dodał, że pamięć o nim i innych wyklętych, których komuniści chcieli wymazać z historii będzie trwać.
Stanisław Sojczyński „Warszyc” uczestniczył w wojnie obronnej Polski w 1939 r., był zastępcą komendanta Obwodu Radomsko Armii Krajowej, twórcą i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Zdradzony, wpadł w ręce bezpieki w Częstochowie. Taki niestety był los polskich bohaterów, którzy po II wojnie światowej pozostali wierni złożonej przysiędze, pragnęli prawdziwe wolnej Ojczyzny. Na karę śmierci został skazany 24 grudnia 1946 roku. A rozstrzelany przez komunistów z 5 podwładnymi – trzy dni przed ogłoszeniem amnestii – 19 lutego 1947 roku.
Czytaj też: Galeria Sztuki Przystanek Cooltura w Radomsku otwarta [FOTO i VIDEO]