W Radomsku uczczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej

Reklama

Ta zbrodnia miała nigdy nie ujrzeć światła dziennego… 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przedstawiciele władz oraz organizacji i stowarzyszeń działających na terenie powiatu radomszczańskiego, a także młodzież szkolna, oddali hołd ofiarom Katynia, Ostaszkowa, Tweru i Miednoje, składając kwiaty pod tablicami epitafijnymi na Starym Cmentarzu w Radomsku.


Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia obchodzony jest 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców (w 1943 r.) informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników wziętych do niewoli jesienią 1939 r., po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu.

Miejskie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kaplicy na Starym Cmentarzu, w której uczestniczyły władze miasta i powiatu. Po mszy odczytano Apel Poległych, a hołd ofiarom Katynia, Ostaszkowa, Tweru i Miednoje, składając kwiaty pod tablicami epitafijnymi na Starym Cmentarzu, złożyły delegacje władz samorządowych, organizacji i stowarzyszeń oraz przedstawiciele młodzieży szkolnej. W swoim przemówieniu prezydent mówił o bestialskim zamordowaniu elity polskiego narodu, wśród której byli radomszczanie. Nawiązał również do zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę.

Zbieramy się tutaj by uczcić poległych, by oddać hołd bohaterom, ofiarom ludobójstwa, dzięki którym żyjemy w wolnym państwie. Wspominamy tragedię sprzed ponad osiemdziesięciu lat ku przestrodze, by już nigdy nie ginęli niewinni ludzi. Niestety ostatni miesiąc pokazuje, że sprawcy zbrodni katyńskiej nie zostali dość ukarani, a ich rosyjscy potomkowie czują się bezkarni, co widać w czasie brutalnej agresji na niepodległą i demokratyczną Ukrainę. Bucza, Hostomel, Mariupol to nowe miejsca kaźni. Wiemy, co to znaczy walczyć o wolność, godność i niepodległość, co znaczy oddać życie za te wartości. Dlatego wspieramy Ukraińców. Głosy wsparcia i pomoc płyną z Radomska, Polski, z Unii Europejskiej i całego świata. Oby rzeczywiste sankcje i działania wymierzone w Rosję Putina, pomogły zachować Ukraińcom niepodległe państwo, a w przyszłości ujawnić i rozliczyć wszystkie rosyjskie zbrodnie – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicami epitafijnymi złożyli m.in.: Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Edyta Sapis-Drozdek, Bartłomiej Biskup i Michał Koski w imieniu poseł na sejm RP Anny Milczanowskiej, starosta Beata Pokora, wicestarosta Małgorzata Lewandowska oraz przewodniczący Krzysztof Zygma w imieniu Zarządu i Rady Powiatu Radomszczańskiego, prezydent Radomska Jarosław Ferenc wraz z sekretarz Kamilą Malinowską-Sztangreciak i przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Kubakiem oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających na terenie powiatu radomszczańskiego, a także młodzież szkolna.

82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej uczczono również w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Kwiaty pod tablicą upamiętniającą porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza (radomszczańskiego nauczyciela muzyki i śpiewu, zamordowanego w Charkowie w 1940 roku) kwiaty złożyli m.in. Andrzej Kucharski, naczelnik wydziału edukacji oraz Katarzyna Tadeusiak, kierownik biura promocji i rozwoju powiatu w Starostwie Powiatowym w Radomsku, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Regionalnego, Urzędu Miasta w Radomsku oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku.

Uroczystości wzbogacił także wykład dr Joanny Żelazko, Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN Oddział w Łodzi, „Zbrodnia Katyńska – kłamstwo i walka o prawdę“. W MBP w Radomsku można również oglądać wystawy „W cieniu Katynia” oraz „Zbrodnia Katyńska 1940 r. Zagłada polskich elit”.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD