Zamiast 1 proc. podatku, przekażemy 1,5 proc. Zostaw procent w swoim powiecie

Reklama

Od tego roku podczas corocznego rozliczenia podatnik będzie mógł przekazać wybranej organizacji już nie 1 proc, a 1,5 proc. swojego podatku. Warto mieć choćby niewielki wpływ na to, jak zostanie wykorzystany nasz podatek.


Starostwo Powiatowe w Radomsku rozpoczęło kampanię informacyjną zachęcającą mieszkańców powiatu do przekazania 1,5 % podatku dochodowego organizacjom pożytku publicznego działającym na terenie Powiatu Radomszczańskiego.

Mechanizm 1,5 % pozwala nam świadomie zadecydować, na jakie konkretne cele chcemy przeznaczyć 1,5 % naszego podatku. Od kilku lat procedura jest łatwa i prosta – nie trzeba już wypełniać wielu rubryk w formularzach a wyliczonej kwoty samodzielnie wpłacać na konto organizacji.

Każdy, kto w terminie rozliczy się z Urzędem Skarbowym, może przekazać 1,5 % należnego podatku wybranej organizacji pozarządowej o statusie organizacji pożytku publicznego. Wypełniając odpowiedni formularz PIT (po wyliczeniu, ile podatku będziemy musieli zapłacić w tym roku) w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego należy wpisać nazwę organizacji i numer, pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym (w niektórych wypadkach, np. organizacji ogólnopolskich, konieczne jest wpisanie danych szczegółowych). Urząd Skarbowy, w terminie 3 miesięcy, jest zobowiązany do przekazania wskazanej organizacji równowartości 1% podatku dochodowego, pomniejszonej o koszty przelewu.

Kampania informacyjna, rozpoczęta klika lat temu przez Powiatową Radę Działalności Pożytku Publicznego i Starostwo Powiatowe, promuje wśród mieszkańców powiatu wsparcie organizacji, które działają na terenie Powiatu Radomszczańskiego. Lokalne organizacje działają na bardzo różnych polach, dlatego przed podjęciem decyzji warto zapoznać się ze sprawozdaniami finansowymi organizacji pożytku publicznego i sprawdzić, na co przeznacza ona pozyskane środki finansowe. 

1,5 % podatku, chociaż jednostkowo może wydawać się kwotą niewielką, umożliwia organizacjom realizację różnorodnych celów. Z pewnością wśród nich znajdą się takie, które są dla nas istotne i te, wobec których nie można przejść obojętnie. Na pewno warto to zrobić!


Czytaj też: Radomsko konserwacja sieci. Przerwy w dostawie wody w części ul. Piastowskiej i Leszka Czarnego

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD