Żar znów poleje się z nieba

Reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej -Wydział w Poznaniu ostrzega o możliwości wystąpienia upału na terenie powiatu radomszczańskiego.


Synoptycy prognozują w najbliższych dniach wysokie temperatury. Maksymalnie w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C.

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 12:00 dnia 18.08.2023 do godz. 18:00 dnia 20.08.2023.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano zaledwie na 30 proc.

Jak zatem poradzić sobie z upałem?

  • Kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu (max. 32°C w dzień i 24°C w nocy);
  • Wietrz dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa;
  • Zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • Wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne;
  • Unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów;
  • Unikaj forsownego wysiłku fizycznego;
  • Spędzaj w miarę możliwości 2 – 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu (np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej);
  • Chłodź organizm (bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady, noś jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV);
  • Nawadniaj organizm (pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);
  • Leki przechowuj w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jet stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Nie bez znaczenia pozostawia wpływ na układ nerwowy. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.

Upały są groźne również dla osób starszych. Osoby starsze zwykle przyjmują większe ilości leków. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, ich stężenie w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. W związku z tym, powinny one bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie.

Nawet krótkotrwałe przebywanie dziecka w rozgrzanym samochodzie grozi przegrzaniem, a nawet śmiercią. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt.

Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 3 lat więzienia. Wysoka temperatura również u zwierząt może prowadzić do przegrzania organizmu. Zwierzęta stałocieplne, które nie mają gruczołów potowych, regulują ciepłotę ciała innymi sposobami, np. psy wykorzystują odparowywanie śliny z jęzora, podczas dyszenia. Dlatego pozostawiając psa w samochodzie na słońcu narażasz go na śmierć.

Pamiętajmy też o wystawieniu miski z wodą dla bezdomnych, wolno żyjących i dzikich zwierząt. Ten drobny gest może uratować im życie.

fot. Pixabay

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD