Senior na grzybobraniu. Apel policji

Reklama

Policjanci w ciągu roku prowadzą liczne działania profilaktyczne ukierunkowane na bezpieczeństwo seniorów. Wiek sprawia, że organizm nie funkcjonuje sprawnie, pamięć zawodzi, a zmysł orientacji zanika. Taki stan jest powodem zaginięć, co w konsekwencji może doprowadzić do tragicznego finału poszukiwań. Obecnie spora część z tych zaginięć związana jest z trwającym sezonem grzybiarskim. 


Pamiętajmy, że kiedy dojdzie do zaginięcia starszej osoby w pierwszej kolejności należy poinformować o tym policję. Możemy to zrobić w każdej komendzie, komisariacie czy posterunku na terenie całego kraju. Ważne jest abyśmy przekazali aktualne zdjęcie osoby zaginionej oraz informację o chorobach i lekarstwach, które na stałe przyjmuje. Warto sprawdzić najbliższą okolicę, ulubione miejsca, a dodatkowo skontaktować się ze znajomymi oraz najbliższym szpitalem. Dobrze znać garderobę, którą osoba dysponuje, to pozwoli na określenie jej ubioru w chwili zaginięcia.

Nowoczesna technika dla każdego

Obecnie spora część z tych zaginięć związana jest z trwającym sezonem grzybiarskim. Seniorzy wychodząc na grzybobranie nie są odpowiednio przygotowani i zabezpieczeni, co stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Profilaktyką dla wielu niebezpiecznych sytuacji, na które mogą być narażeni nasi seniorzy może być zaopatrzenie naszego bliskiego w akcesoria mogące na przykład ułatwić ustalenie miejsca jego przebywania czy przynajmniej identyfikację w przypadku odnalezienia przez Policję lub inne osoby trzecie.

Można osobie starszej sprezentować zegarek z funkcją GPS, zadbać aby zawsze miała przy sobie telefon komórkowy, włożyć kartkę z adresem i numerem kontaktowym (najlepiej wszyć w ubranie tak, aby nie została zgubiona lub wyrzucona). Takie urządzenia pomogą nam samym, bądź zaangażowanym służbom zlokalizować poszukiwaną osobę. Jak zawsze, tak i w takich przypadka czas odgrywa najważniejszą rolę!

Nie zapominajmy o straszych

Proste rozwiązania i odrobina wyobraźni mogą oszczędzić wiele niepotrzebnego cierpienia. Nie bądźmy obojętni wobec starszych osób w naszym otoczeniu. Zadbajmy o ich godną i bezpieczną starość. Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż zmagać się ze skutkami zaginięcia. Dbając o dobry kontakt z bliskimi nam seniorami będziemy mieli informacje dzięki, którym możemy uchronić ich przed samym zaginięciem, bądź przez tragicznym tego finałem – mówi kom. Edyta Machnik.


Czytaj też: Pijany kierowca zatrzymany na Porcie Radomsko. 30-latek miał ponad 1,5 promila alkoholu

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD