Zbieramy, nie wyrzucamy po raz drugi. Wymień puszki na nagrody
Coraz więcej osób zaczyna rozumieć, że odpady nie muszą być traktowane jako bezużyteczne śmieci. W postrzeganiu odpadów jako surowca, który może być powtórnie wykorzystany z korzyścią dla środowiska, a także z zyskiem ekonomicznym, pomocne są takie inicjatywy jak niedawna akcja „Zbieramy, nie wyrzucamy”, organizowana przez Starostwo Powiatowe w Radomsku, w partnerstwie z Fundacją na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL oraz Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego w Światowym Dniu Recyklingu (18 marca).
– Zachęceni sukcesem frekwencyjnym i powodzeniem akcji „Zbieramy, nie wyrzucamy” ogłaszamy jej drugą edycję. 5 czerwca, w Światowym Dniu Środowiska, wspólnie będziemy mogli zrobić coś dla poprawy stanu środowiska naturalnego. Chcemy po raz kolejny pokazać mieszkańcom powiatu, że każda puszka jest cenna i zachęcić do recyklingu opakowań aluminiowych. Dlatego osoby, które w tym dniu, między godziną 9.00 a 12.00, przyniosą do Powiatowej Hali Sportowej w Radomsku minimum 10 zgniecionych puszek aluminiowych, otrzymają nagrody: sadzonki drzew i krzewów lub zestaw 3 glinianych doniczek z terakoty z nasionami ziół – zaprasza do udziału w akcji Małgorzata Lewandowska, wicestarosta powiatu radomszczańskiego.
Organizatorzy, wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddziałem Terenowym Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, przygotowali 300 sztuk sadzonek drzew i krzewów (m.in. pęcherznicy kalinolistnej, śnieguliczki, świerku zwyczajnego, wierzby kruchej/białej, bluszczu) oraz 300 sztuk zestawów 3 glinianych doniczek z terakoty z nasionami ziół: mięty, pietruszki i bazylii. Dodatkowo uczestnicy, którzy w dniu akcji nie ukończyli 12 roku życia, otrzymają prezent od Fundacji na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL.
Zgodnie z regulaminem w zamian za 10 zgniecionych puszek aluminiowych uczestnik akcji otrzyma do wyboru: 1 sadzonkę drzew/krzewów albo 1 zestaw 3 glinianych doniczek z terakoty z nasionami ziół. Wymiana będzie się odbywała do wyczerpania zapasów, ze względu na ograniczoną ilość upominków. Niezależnie od ilości oddanych puszek aluminiowych jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 nagrody, które można dowolnie łączyć. Na jedno gospodarstwo domowe mogą przypaść maksymalnie 2 sadzonki albo 2 zestawy doniczek z nasionami ziół albo 1 sadzonka i 1 zestaw doniczek z nasionami ziół.
O tym, że cenna jest każda puszka, przekonuje również Artur Łobocki, Członek Zarządu Fundacji na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL. – Najlepsza metoda produkcji aluminium to recykling, a jego królową jest aluminiowa puszka po napojach. Jej budowa umożliwia łatwe i efektywne odzyskanie cennego metalu, a stosunkowo krótki cykl użytkowania sprawia, że surowiec może wracać do obiegu wielokrotnie w ciągu roku. Zużyta aluminiowa puszka reprezentuje 6- do 20-krotnie większą wartość niż jakiekolwiek inne popularne opakowanie, warto więc myśleć o niej jak o cennym przedmiocie – podkreśla Artur Łobocki.
Recykling pozwala wykorzystywać raz wyprodukowane aluminium w nieskończoność. Od 1886 r. wyprodukowano na świecie miliard ton pierwotnego aluminium. Około 75% tego metalu jest nadal w użyciu w różnych zastosowaniach! – Określenie „materiał permanentny”, często stosowany w odniesieniu do aluminium, oznacza, że dany surowiec może być odzyskiwany w procesie recyklingu bez ograniczeń i utraty jakości – praktycznie w nieskończoność. W przypadku aluminium skład chemiczny i właściwości metalu produkowanego w ten sposób są identyczne jak w przypadku pierwotnego wytwarzania z boksytu. Dużo niższe są natomiast koszty i uciążliwość dla środowiska. Uzyskanie aluminium z recyklingu jest o ok. 60% tańsze niż uzyskanie aluminium pierwotnego. Co ważne, pochłania 95% mniej energii niż produkcja tej samej ilości metalu z boksytu. Wytworzenie 1 tony metalu ze złomu puszkowego pozwala zaoszczędzić energię, jaka w typowym gospodarstwie domowym wystarczyłaby na 10 lat!– mówi Artur Łobocki, Członek Zarządu Fundacji na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL.