Reklama
KULTURALOKALNI SPOŁECZNICY

ZESZYTY RADOMSZCZAŃSKIE: W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ KOLEJNA ODSŁONA WYDAWNICTWA

Polskie Towarzystwo Historyczne zaprasza w niedzielę 6 października o godz. 16.00 do Muzeum Regionalnego w Radomsku na promocję XVI tomu „Zeszytów Radomszczańskich”.

W najnowszym tomie „Zeszytów Radomszczańskich” znajdzie się 11 opracowań oraz sprawozdanie z działalności radomszczańskiego PTH. – Książkę rozpoczyna praca Grzegorza Mieczyńskiego o poległych w czasie powstania styczniowego, dalej Paweł Grabalski kontynuuje publikację protokołów Rady Miejskiej w Przedborzu z lat 1917-1920. Rober Sikorski sprawdza, co częstochowskie gazety pisały o Radomsku w latach I wojny światowej. Publikujemy również pracę nieżyjącego Mariana Łysika, który jest autorem kroniki OSP w Radziechowicach Drugich. Andrzej Grochowalski przybliża natomiast postać Stefana Bzowskiego z Sulmierzyc. Dalej zamieszczamy pracę także już nieżyjącego Mariana Szymańskiego o radomszczańskim sporcie. Tomasz Kuźnicki opisuje koleje losów Antoniego Kamockiego, właściciela Kocierzowów a Tomasz Nowak ofiarność radomszczan na rzecz wojska przed II wojną światową. Ks. Grzegorz Kośny dzieli się z natomiast z Czytelnikami wiedzą o sakramentach udzielanych Cyganom w parafii Chełmo. Ksawery Jasiak kreśli sylwetkę Szymona Zaremby, uczestnika Misji „Freston”. Tom kończy bibliografia powiatu radomszczańskiego oraz sprawozdanie PTH – zauważa Tomasz Nowak.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych na 2019 rok, organizowanych przez: Miasto Radomsko oraz Starostwo Powiatowe w Radomsku.  Poza tym wsparcia w wydaniu udzielili: EsBank Bank Spółdzielczy, Gmina Sulmierzyce, Gmina Ładzice, Galeria Radomsko, Zarząd Główny PTH – środki z odpisów z 1proc.  Książka będzie rozdawana bezpłatnie.

 

 

Tagi
Pokaż więcej
Reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW