Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Reklama

W najbliższy weekend przestawiamy zegarki na czas zimowy. W nocy z soboty na niedzielę cofniemy wskazówki zegarków z godziny 3.00 na godzinę 2.00.


Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października, a zatem w sobotnią noc 28 października na niedzielę 29 października 2023 roku.

Tym razem będziesz spać godzinę dłużej. Przestawiamy czas bowiem z godziny 3.00 na godzinę 2.00.

Historia zmiany czasu

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku. Później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej w takich samych terminach, jak w Rzeszy Niemieckiej, następnie w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na standardowy (nazywany potocznie zimowym) 27 września.

Obecnie czas letni stosowany jest w 50 państwach.

W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za zaprzestaniem zmian czasu. Mimo licznych procedur ostatecznie nie doszło do likwidacji zmiany czasu.

Na ten moment obowiązuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r., które reguluje wprowadzanie i odwołanie czasu letniego do 2026 roku włącznie.


Czytaj też: Radomszczańscy seniorzy świętowali

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD