Zostań Mistrzem Pięknego Czytania. Konkurs czytelniczy dla uczniów

Reklama

Z okazji Dnia Głośnego Czytania, ustanowionego przez Polską Izbę Książki, Gminna Biblioteka Publiczna w Ładzicach postanowiła przygotować 29 września Festiwal Pięknego Czytania – akcję promującą czytelnictwo.


W obecnych czasach, gdy młodzież korzysta głównie z internetowych pomocy naukowych, postanowiliśmy wrócić do źródła wiedzy utrwalonej na papierze. Celem przedsięwzięcia jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz doskonalenie technik czytania – mówią organizatorzy.

Będzie to już XI edycja Festiwalu Pięknego Czytania.

Dzięki czytaniu książek uczniowie będą ćwiczyć swój umysł, rozwijać wyobraźnię i lepiej sobie radzić na lekcjach języka polskiego. Jak podają współczesne media, młodzież korzysta głównie z nowych nośników informacji, takich jak np. Internet. Zanika umiejętność płynnego czytania tekstów, rozumienia tego, co czytamy, i wyciągania najwartościowszych treści przekazywanych przez autorów książek.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkoły podstawowej. Odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy: VI – VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowe. Do przesłuchania finałowego szkoła może zgłosić 4 uczestników.

Uczestnik konkursu czyta 2 fragmenty utworów: indywidualnie wybrany przez siebie fragment prozy polskiego pisarza (czas prezentacji – do 2 minut) oraz wylosowany fragment tekstu przygotowany przez komisję konkursową (czas zapoznania się z tekstem i zastanowienia się nad interpretacją – do 4 minut).

Zgłoszenie odbywa się poprzez złożenie lub przesłanie czytelnie wypełnionej karty uczestnictwa wraz z załączonymi oświadczeniami rodziców dzieci biorących udział w konkursie do 25 września na adres: Gminna Biblioteka Publiczna ul. Wyzwolenia 36 Ładzice tel./fax. 44 684 08 22 (z dopiskiem: Biblioteka).

Przesłuchanie finałowe i wyłonienie Mistrza Festiwalu Pięknego Czytania odbędzie się 29 września o godz. 9.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku, ul. Narutowicza 4.

Zwycięzca w każdej kategorii otrzyma tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Laureaci otrzymają puchary, dyplomy oraz nagrody książkowe.

Cele konkursu:

  • Popularyzacja książki i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, propagowanie idei pięknego czytania.
  • Rozwijanie aktywności czytelniczej uczniów.
  • Doskonalenie umiejętności posługiwania się żywym słowem, wyraźnego i wyrazistego czytania.
  • Sztuka interpretacji tekstu.

Czytaj też: „Zło dobrem zwyciężaj” 29. edycja konkursu im. ks. Jerzego Popiełuszki

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD