Zostań policjantem w białej czapce

Reklama

Komenda Powiatowa Policji w Radomsku rozpoczyna cykl artykułów poświęconych pracy policjantów w poszczególnych pionach i komórkach. Zainteresowani dowiedzą się jakie trudy pokonują mundurowi w czasie służby, z jakimi niebezpieczeństwami mają do czynienia, wreszcie jak można połączyć prywatne pasje z mundurem.

Praca policjanta to służba. Nazwa tej wyjątkowej misji mówi, że jest to niesienie pomocy na rzecz  społeczeństwa. Tym właśnie żyje każdy funkcjonariusz, kiedy zakłada mundur. Różnorodność zagrożeń, z jakimi mamy do czynienia, zdecydowała, że Policja dzieli się na różne piony i doskonali funkcjonariuszy w wyspecjalizowanych zakresach. Dzięki temu  każda sprawa jest rozwiązywana według jednolitych procedur, a sprawca jest ukarany – tłumaczy mł.asp. Agnieszka Kropisz.

 

By zachęcić młodych i ambitnych do pracy w swoich szeregach, policjanci na początek przedstawiają specyfikę służby policjanta tzw. drogówki, bo taką nazwę najczęściej słyszymy i używamy w życiu codziennym.

Kto ma szansę na służbę w Policji?

Do zadań policjanta na drodze należy przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. W tym zakresie funkcjonariusze czuwają nad płynną komunikacją, reagują na wykroczenia i przestępstwa drogowe, wykonują czynności na miejscach zdarzeń, dokonują pomiarów prędkości w miejscach szczególnie zagrożonych.

Aby zostać policjantem drogówki, należy wpierw wstąpić w policyjne szeregi. Po pomyślnym przejściu procedury rekrutacyjnej, młody adept składa uroczyste ślubowanie, po którym rozpoczyna ścieżkę kariery zawodowej, najpierw na kursie podstawowym, a następnie w przydzielonej jednostce Policji.

Są policjanci, którzy od początku pełnią służbę na drogach. Inni zaś z czasem zmieniają charakter służby, z reguły z prewencyjnej na drogową. By sprawnie kierować ruchem, dokonywać kontroli pojazdów ciężarowych, oględzin pojazdów, kierować radiowozem  w trudnych warunkach, należy zdobyć wiedzę specjalistyczną w wyznaczonej szkole lub centrum Policji. Przeszkolony policjant z pełnymi uprawnieniami rozpoczyna służbę na drogach.


Realizacja własnych pasji

Mężczyźni w większości od dzieciństwa marzą o szybkich samochodach. W służbie często uczestniczą w  pościgach za przestępcami drogowymi, narażając swoje zdrowie, a niejednokrotnie życie. Jednak, by móc sprawnie i bezpiecznie prowadzić pojazd w warunkach podwyższonego ryzyka, należy ukończyć kurs specjalistyczny z zakresu doskonalenia techniki jazdy dla policjantów. Gwarantuje on wykonywanie zadań pościgowych na najwyższym poziomie. W programie takiego szkolenia policjanci doskonalą swoje umiejętności panowania nad samochodem, uczą się szybkich reakcji, przewidywania sytuacji na drodze, balansowania pojazdem w sytuacjach poślizgu, płynnego prowadzenia i wychodzenia z sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa drogowego. Adepci takich kursów to najczęściej przyszli policjanci grupy pościgowej SPEED – dodaje policjantka.



Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD