Select

ZUS: Już ponad milion cudzoziemców legalnie pracuje w Polsce

Polonaisse

Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce przekroczyła już milion osób. W województwie łódzkim, liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS to niemal 70 tys. Najwięcej jest obywateli Ukrainy.


Na koniec czerwca w województwie łódzkim zarejestrowano 54 tys. ubezpieczonych z Ukrainy. To o 2,5 tys. osób więcej niż na koniec I kwartału br.

Poza przedstawicielami Ukrainy, w Łodzi chętnie też zatrzymują się i pracują obywatele Białorusi (3 778), Gruzji (2 422), Mołdawii (726), Rosji (726).

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów. Obecnie mamy 1 mln 25 tys.  obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń w Polsce, w tym 736 tys. z Ukrainy.

Większość cudzoziemców (58,3%), podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własna firmę, albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Do Polski do pracy przyjeżdżają najczęściej osoby w przedziale od 25 do 49 lat, przy czym najwięcej osób z zagranicznym paszportem pracuje będąc w wieku 30 – 39 lat. Wśród przyjeżdżających z zagranicy do pracy w Polsce dominują mężczyźni. W populacji obcokrajowców, stanowią oni blisko 60 procent.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD