Select

ZUS wydłuża godziny pracy na złożenie wniosków o 500 plus dla uchodźców z Ukrainy

Jubiler Ako

31 marca, większość  placówek ZUS w Łódzkiem wydłuży godziny przyjmowania wniosków o 500 plus od obywateli Ukrainy do godz. 17:00

Dla obywateli Ukrainy, którzy będą chcieli złożyć wnioski o świadczenie 500 plus, 31 marca wszystkie placówki I Oddziału ZUS w Łodzi i tomaszowskiego Oddziału ZUS (poza jednostką w Piotrkowie Trybunalskim) oraz dwie placówki II Oddziału w Łodzi tj. Inspektorat w Łodzi i Inspektorat w Wieluniu, będą czynne o dwie godziny dłużej tj. do godz. 17:00.

Wniosek złożony w marcu daje możliwość przyznania świadczenia jeszcze za marzec. Zgodnie z przepisami, świadczenie 500 + na bieżący okres świadczeniowy, może być przyznane od miesiąca, w którym ten wniosek został złożony – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. – Obywatele Ukrainy, którzy mają już specjalny PESEL, polski numer rachunku bankowego i polski numer telefonu, powinni jeszcze w marcu złożyć wniosek, by uzyskać świadczenie za ten miesiąc. Dlatego też wydłużamy tam, gdzie mamy najwięcej klientów z Ukrainy, godziny przyjmowania wniosków w ostatnim dniu miesiąca ( tj. 31 marca) – dodaje.

Obywatele Ukrainy, którzy legalnie przyjechali z Ukrainy do Polski po 23 lutego br., w związku z działaniami wojennymi, mogą złożyć elektroniczny wniosek o 500+ przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS.

Z wnioskiem mogą wystąpić też m.in. obywatele Ukrainy, którzy już wcześniej zamieszkiwali w Polsce, ale po 23 lutego br. z Ukrainy do Polski przyjechały ich dzieci, które mają być objęte świadczeniem (dzieci do 18 lat).

Do złożenia wniosku potrzebny jest specjalny numer Pesel UKR dla osoby wnioskującej oraz dzieci, na które ma być przyznane świadczenie, polski numer rachunku bankowego oraz polski numer telefonu.

Obywatele Ukrainy, którzy mają utworzony profil zaufany (ePUAP), mogą samodzielnie założyć profil na PUE ZUS, potwierdzić go za pomocą e-PUAP-u i złożyć wniosek o świadczenie 500+ przez PUE ZUS. Przy zakładaniu profilu na PUE można wybrać język ukraiński, w którym podawane będą nazwy pól do wypełnienia. Sam wniosek SW-U o świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy również obsługiwany jest w języku ukraińskim.

Na stronie internetowej zus.pl. w języku ukraińskim znajdują się informacje na temat świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Informacji na temat świadczeń, tego jak wypełnić wniosek oraz jak założyć profil na PUE ZUS udzielają też pracownicy specjalnie utworzonej linii telefonicznej, obsługiwanej w języku ukraińskim i polskim pod numerem telefonu 22 444 02 55. Infolinia czynna jest w godzinach od 8:00 do 18:00, od poniedziałku do piątku. Pytania w sprawie świadczeń można też kierować na specjalnego maila ua@zus.pl.

Również od poniedziałku do piątku, pracownicy ZUS na salach obsługi klientów pomagają przy zakładaniu profili na PUE ZUS i składaniu wniosków o świadczenie 500+. 31 marca w Łódzkiem, niektóre placówki ZUS będą dla obywateli Ukrainy otwarte o dwie godziny dłużej, tj. do godziny 17:00.

W tym również Inspektorat ZUS w Radomsku znajdujący się przy ul. Piastowskiej 24a będzie czynny do godz. 17:00.

CZYTAJ TEŻ: Dzięki pomocy PUP w Radomsku, prawie 40 uchodźców z Ukrainy znalazło zatrudnienie

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD