Solarprojekt
Z ŻYCIA MIASTAZ ŻYCIA POWIATU

ZUS WYSYŁA INFORMACJE O STANIE KONTA

Do końca sierpnia 2019 r., 1,4 mln osób z województwa łódzkiego otrzyma pismo z ZUS, informujące o stanie konta ubezpieczonego. Warto zapoznać się z pismem i sprawdzić przy tej okazji czy w ostatnim roku zgłoszeni byliśmy do ubezpieczeń społecznych i czy składki odprowadzane były w prawidłowej wysokości. W piśmie mamy miesiąc po miesiącu wykazane składki na ubezpieczenie emerytalne za ostatni rok. Ubezpieczeni powyżej 35 lat, z pisma dowiedzą się jak będzie wyglądała hipotetyczna wysokość emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS. W województwie łódzkim otrzyma je ok. 1,4 mln osób. W całym kraju przesyłka dotrze do ok. 20,5 mln ubezpieczonych. Pisma zawierają informację o tym ile pieniędzy zgromadzonych zostało na naszych kontach emerytalnych. Osoby powyżej 35 roku życia, z pisma dowiedzą się także jaka jest prognozowana wysokość ich przyszłej emerytury.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego przygotowywana jest dla każdej osoby, która ma na swoim koncie zapisaną choćby jedną składkę, niezależnie od jej wysokości.

– Z pisma dowiemy się jak wygląda stan naszego konta emerytalnego na 31 grudnia 2018 r. Uzyskamy informację na temat sumy zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego. Suma ta uwzględnia tegoroczną, czerwcową  waloryzację wskaźnikiem 9,2 %. Dokument zawiera też informację o tym ile mamy środków zgromadzonych na subkoncie oraz ile składek ZUS przekazał do OFE. Znajdziemy tu też informację o składkach za ubiegły rok w rozbiciu na poszczególne miesiące – informuje Monika Kiełczyńska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Osoby, które ukończyły 35 lat , dowiedzą się z pisma jaka jest hipotetyczna wysokość ich przyszłej emerytury. Informacja podawana jest w dwóch wariantach:

–  gdyby na emeryturę przechodzili bazując na dotychczas zgromadzonych składkach i już więcej w przyszłości nie pracowali, oraz

– gdyby obok dotychczas odłożonych składek, uwzględnili składki przyszłe, zakładając, że w przyszłości będą odprowadzane składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat.

Drugie z wyliczeń jest czysto hipotetyczne i orientacyjne. Nie opiera się na takich zmiennych jak wzrost wynagrodzenia i rozwój kariery zawodowej.

W dokumencie znajdziemy tez informację o tym jakie świadczenia przysługują osobom opłacającym składki na ubezpieczenia społeczne.

Pisma z Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego, powinny dotrzeć do adresatów do końca sierpnia br. Nie wszyscy ubezpieczeni jednak mogą spodziewać się listu. Osoby, które zakładały profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, informacje zawarte w piśmie znajdą na swoim profilu, dlatego do nich list nie będzie wysyłany.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW