1 marca oddajemy hołd Żołnierzom Niezłomnym [FOTO]

Reklama

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego w parku Solidarności podczas uroczystości delegacje złożyły kwiaty i znicze, by uczcić pamięć gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego „Warszca” oraz innych Żołnierzy Niezłomnych.


Wydarzenia związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych zainaugurował wykład dr. Tomasza Toborka, pracownika naukowego oddziału IPN w Łodzi.
Tematem prelekcji zorganizowanej w galerii z Muzeum Regionalnego w Radomsku były losy ,,Warszyca” Stanisława Sojczyńskiego (ur. w Rzejowicach), legendarnego dowódcy i organizatora Konspiracyjnego Wojska Polskiego, a także innych ,,żołnierzy wyklętych”, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, nadal walcząc o niepodległość, już nie przeciw okupantowi hitlerowskiemu, tylko przeciw sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.W uroczystości pod Pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego uczestniczyli m.in. posłowie na Sejm RP ziemi radomszczańskiej, władze miasta i powiatu radomszczańskiego, kombatanci oraz przedstawiciele organizacji działających na terenie miasta i powiatu.

1 marca to data symboliczna – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała, komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Stanowili oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 r. tradycję AK. Aresztowano ich w czasie od listopada 1947 do lutego 1948 r. Przeszli wyjątkowo barbarzyńskie śledztwo. Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

Ponadto w ramach obchodów w Radomsku zaplanowano:

1 – 7 marca w godzinach pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej – wystawy książek ze zbiorów MBP:

  • wystawa okolicznościowa książek Krucjata Wyklętych: z bronią w ręku przeciw komunie;
  • wystawa elementarna Oddziału Łódzkiego IPN Żołnierze wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963 1.03.-7.03.2024 r., w godzinach pracy biblioteki.

3 marca (niedziela) godz. 15.00 – park Świętojański Bieg „ Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Potwierdzenie rejestracji w Biurze Zawodów w godz. 13.00 – 14.30.Czytaj też: Jak dbać o siebie i mieć dobre życie? Z okazji dnia kobiet w MDK odbędzie się niepowtarzalne szkolenie z Mariolą Trzepizur

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD