30 lat temu zmarł Stanisław Sankowski, założyciel i patron Muzeum Regionalnego w Radomsku

Reklama

30 lat temu, 22 marca 1993 roku, zmarł Stanisław Sankowski, historyk i pedagog, badacz historii Radomska i okolic.


Stanisław Sankowski był inicjatorem utworzenia w Radomsku muzeum, które ostatecznie, w 1970 roku uchwałą Prezydium Powiatowej Rady Narodowej powołano do życia, jako Muzeum Regionalne w Radomsku. W 2008 roku placówka otrzymała imię swego założyciela.

Stanisław Sankowski (1909 – 1993) – ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jako żołnierz kampanii wrześniowej (dowódca II kompanii ckm 25 pp Piotrków) brał udział w 3 bitwach, po których pięć i pół roku przebywał w niewoli, w obozach jenieckich w Itzehoe, Sandbostel, Lubece i Woldenbergu.

Z Radomskiem był związany od 1916 roku. W latach 1945 – 1972 był nieprzerwanie nauczycielem historii i wychowawcą kilku pokoleń uczniów w dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku.

W tym czasie był: założycielem Muzeum Regionalnego w Radomsku, wieloletnim opiekunem uczniowskich kół pozalekcyjnych: historycznego i filatelistycznego. Dwukrotnie w latach 1965 i 1971 jego uczniowie zdobywali pierwsze miejsca w Polsce w Ogólnokształcącym Maratonie Filatelistycznym, a także III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Przez X wieków Polski”, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz autorem monografii i kilkunastu opracowań dotyczących historii miasta Radomska i regionu radomszczańskiego.

Dokładnie w dniu urodzin profesora, 8 kwietnia 2019 r. w Muzeum Regionalnym w Radomsku odbyło się otwarcie stałej ekspozycji “Gabinet Stanisława Sankowskiego”.

Ekspozycja powstała dzięki prywatnym zbiorom udostępnionym przez rodzinę Sankowskiego. Na wystawie znajduje się biurko, etażerka z publikacjami, dokumenty, okulary profesora oraz liczne ordery za zasługi.

 


Czytaj też: Środa z Profilaktyką. Woda – życie, zdrowie i uroda

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD