82-letnia seniorka sama wybrała się do lasu na grzyby i się zgubiła

Reklama

Kolejne zaginięcie podczas grzybobrania. 16 września, 82-letnia kobieta sama wybrała się do lasu.


Około godz. 20 otrzymaliśmy zgłoszenie o zaginięciu kobiety w lasach w okolicach Szczepocic. Z ustaleń wynikało, że kobieta około godz. 17 wyszła na grzyby. A o godz. 18:30 rodzina nawiązała z nią kontakt telefoniczny lecz usłyszeli od niej, że się zagubiła i nie może znaleźć drogi powrotnej. Na miejsce natychmiast skierowaliśmy większą grupę policjantów, do których dołączyli również strażacy. Na szczęście ok. godz. 22 motorowerzysta, który jechał drogą leśną w miejscowości Bobry, zauważył kobietę. Na miejsce dotarli policjanci – mówi mł. asp. Dariusz Kaczmarek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Kobieta odnaleziona została w dobrej kondycji, nie potrzebowała pomocy medycznej, szczęśliwie przekazana została rodzinie.

Sezon zbierania grzybów w lasach rozkręca się, a wraz z nim niestety rośnie ryzyko zaginięć. 14 września w gminie Kobiele Wielkie policja odnotowała kolejne zgłoszenie od rodziny 74-letniego seniora, który stracił orientację w lesie.

Wybierając się do lasu należy się do tego odpowiednio przygotować. Powiedzmy o tym rodzinie, aby wiedzieli, gdzie należy nas szukać. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. Dzięki temu będziemy mogli skontaktować się z bliskimi, wezwać pomoc i poinformować, gdzie aktualnie przebywamy. Możemy też skorzystać z aplikacji, która pomoże odczytać naszą lokalizację i drogę powrotną do domu.

Na wycieczkę po terenach leśnych wybierajmy wczesną porę dnia. Zapamiętujmy też punkty odniesienia i charakterystyczne obiekty, które pomogą nam zorientować się w terenie. Zabierzmy elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność i ułatwią ewentualną akcję poszukiwawczą po zmroku. Miejmy przy sobie leki, które przyjmujemy na stałe, coś do picia i jedzenia, gdyż nie wiadomo, ile czasu spędzimy w lesie. Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas takich spacerów niezastąpiona będzie kurtka przeciwdeszczowa i wysokie nieprzemakalne obuwie.

Mundurowi apelują, aby nie czekać ze zgłoszeniem o możliwym zaginięciu bliskiej osoby.

Podejrzewając, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, nie czekajmy do zmroku. Natychmiast zaalarmujmy służby. Informacja o zaginięciu osoby uruchamia działania służb mundurowych. Poszukiwania osoby zaginionej w dzień, kiedy jest dobra widoczność eliminuje zagrożenie związane z wychłodzeniem organizmu, ułatwia policyjne czynności i daje większą szansę na szybkie i szczęśliwe zakończenie – apeluje policjant.


Czytaj też: Gidle. Kierował motorowerem mając ponad 2 promile

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD