83 lata temu wojska niemieckie zaatakowały Polskę. W Radomsku oddano hołd ofiarom II wojny światowej

Reklama

Dzień 1 września 1939 r. przyniósł kres zwykłej codzienności, marzeniom i planom wielu obywateli II Rzeczypospolitej. W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Radomsku oddano hołd poległym bohaterom.


1 września 1939 r. niemieckie wojska przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Plan inwazji na nasz kraj nadano kryptonim Fall Weiss. Przygotowania do uderzenia na Rzeczpospolitą, III Rzesza rozpoczęła po odrzuceniu przez Polskę niemieckich żądań terytorialnych (aneksja Wolnego Miasta Gdańska i zapewnienia korytarza eksterytorialnego przez Pomorze).

Od pierwszych godzin wojny, hitlerowskie wojska bombardowały miasta, zakłady przemysłowe oraz linie komunikacyjne powodując wiele pożarów. Straże pożarne na terenie całego kraju podjęły akcje gaśnicze oraz ratunkowe m.in. poszukując ludzi w gruzach zniszczonych budynków.

II wojna światowa to największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości, którego obszar działań wojennych objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu, wyspy Oceanii i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej.

W Radomsku pamięć ofiar uczczono składając kwiaty i zapalając znicze przy czterech ważnych pomnikach pamięci w mieście: pod Pomnikiem – Grobem Nieznanego Żołnierza przy ul. Narutowicza, pod Tablicą Memoriałową ku czci straconych w latach 1940-1944 i poległych w czasie bombardowania w dniu 1 września 1939 r. pracowników zakładów „Metalurgii” w Radomsku przy Zakładzie Metalurgii przy ul. Św. Rozalii, pod Tablicą Poległych Cywilów znajdującą się na Starym Cmentarzu i pod Grobem Lotników poległych w II wojnie światowej oraz Grobem Żołnierzy Bohaterów poległych w walce o wolność Ojczyzny we wrześniu 1939 r. znajdującymi się na Nowym Cmentarzu.

W ramach obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej Muzeum Regionalne oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają do obejrzenia wystaw:

  • z cyklu Galeria w oknie – “Radomsko w początkach II wojny światowej na fotografiach wykonanych przez Niemców po wkroczeniu do miasta.” Zdjęcia pochodzą z kolekcji zakupionej przez Muzeum z programu “Patriotyzm Jutra” (Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego, ul. Narutowicza 1)
  • wystawa książek “Krew, zgliszcza, nadzieja” dostępna dla zwiedzających od 1 do 30 września br., w godzinach pracy biblioteki (Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4).

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD